Експерти: Спеціальні аукціони з продажу скрапленого газу слід ліквідувати

7 вересня 2011, 17:43
Читать новость на русском

Мовляв, вони призводять не тільки до збитків вітчизняних виробників, а й до зловживань і надприбутків монополістів, оскільки останні формують штучний дефіцит та продають цей газ за завищеними цінами.

Хоча він має йти на соціальні цілі - для побутового використання населенням.

“Ми провели аналіз маржинального доходу на торгівлю скрапленим газом, він складає близько 1 гривні за літр протягом останніх декількох років. Так, якщо сьогодні взяти ціну імпорту й цей маржинальний дохід на рівні 1 гривні, газ сьогодні має коштувати не дорожче 5,5 гривні за літр. Тоді як він коштував 7 гривень, а сьогодні ціна потихеньку опускається до 6 гривень”, - зауважив генеральний директор консалтингової групи “А-95” Сергій Куюн.

“Усім ясно, що скраплений газ - пропан-бутан - є соціальним продуктом. Щомісяця в “чорну діру” втрачається близько 25 тисяч тонн скрапленого газу”, - сказав заступник директора науково-технічного центру “Психея” Геннадій Рябцев.

Напередодні реструктуризації НАК “Нафтогаз України” ситуація на ринку скрапленого газу не сприятиме загальній лібералізації галузі, попереджають експерти. Тому державі не обійтися без відновлення контролю за соціальним газом і реформування спецаукціонів. Як альтернативу останнім, спеціалісти пропонують систему адресних дотацій при реалізації всього скрапленого газу за ринковими цінами.