У Європі довго не хотіли визнавати, що вони можуть жити без російського газу, — Коболєв
Російський вплив на енергетичний ринок Європи до початку повномасштабної війни в Україні був надзвичайно відчутним. Колишній очільник НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв під час інтервʼю 24 Каналу розповів про те, що у Європі довго не хотіли визнавати, що вони можуть жити без російського газу.
Все через те, що Росія змогла вибудувати страх на кількох газових війнах.
Читайте також: Історичний максимум: які рекордні запаси газу у сховищах ЄС
А насправді газ – це всього-на-всього один з важливих компонентів побутового комфорту. Без нього ще ніхто не помер,
– стверджує Коболєв.
Страх Європи перед Росією
До 24 лютого 2022 року (початок повномасштабної війни Росії проти України – 24 Канал) росіяни тримали в страху левову частину Європи. Цей страх вони будували на кількох газових війнах.
З власного досвіду скажу, що Захід був впевненим, що відмова росіян постачати газ до Європи загрожує їм глобальною гуманітарною катастрофою. Коли я зустрічався з європейськими колегами, то бачив цей страх в їхніх очах. Треба визнати, що росіяни дуже сильні у пропаганді, яку ведуть комплексно,
– сказав Коболєв.
Також свого часу відносно успішні атаки росіяни провели в першу чергу проти України. Вони пробували застосувати газову зброю проти Польщі, відмовляючись виконувати контрактні зобов'язання.
Цікаво! Частка російського газу у 2021 році складала 45 – 48%, а нині впала до 13% – за третій квартал 2023 року.Нечесний прибуток
Однак навіть якщо велика війна та удари по енергетичній системі України підтвердили ще раз те, що якщо не буде газу – буде щось інше, то у небажанні Європи жити без Росії є ще одна причина.
Зараз говорю навіть не про корупцію, не про крадіжки. Кажу про можливість заробляти більше, ніж купуючи газ на глобальному ринку. А росіяни, як правило, пропонують цікаві умови в обмін на політичну лояльність,
– стверджує Андрій Коболєв.
Річ у тім, що разом з російським газом, як правило, пропонуються різні вигідні комерційні умови, які дають тому, хто цей газ купує чи перепродає. Тобто це дає можливість для більш ефективної конкуренції з іншими гравцями ринку.