Енергоаудит: як зробити своє житло теплим і економним
Енергетична ефективність житла може врятувати від шалених тарифів. Поняття енергоаудиту з'явилося в українському побуті не так давно, але набуває все більшої популярності. Що таке енергоаудит, як він діє та які перспективи обіцяє – далі у матеріалі сайту "24".
Енергетичний аудит (скорочено – енергоаудит) – це добровільне енергетичне обстеження будинку або інших приміщень, яке проводять фахівці за ініціативою споживача паливно-енергетичних ресурсів.
Його мета – встановити, наскільки ефективно використовуються паливно-енергетичні ресурси, де вони втрачаються марно (це називається – визначення енергетичної ефективності будівлі), і які заходи можна здійснити, аби знизити витрати. У широкому розумінні – енергоаудит визначає способи підвищення енергоефективності підприємства, будівлі, тепломережі чи водоканалу. У більш вузькому розумінні – енергоаудит досліджує ваше житло і обирає можливі способи, як зробити його теплішим і менше витрачати на опалення.
Хто проводить енергоаудит?
Компанії, які на цьому спеціалізуються. Їх контакти можна легко знайти в інтернеті. Варто пам’ятати, що нині в Україні такий вид діяльності, як енергоаудит, не ліцензується. (Відмінено наказом №120 від 29.05.2015 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України). Тому обирати спеціалістів варто за їхніми реальними результатами роботи.
Що саме роблять під час енергоаудиту?
Перше – обстежують об'єкт (будинок): проводять заміри за допомогою тепловізора, обстежують інженерні мережі, підтверджують розміри і матеріали будівлі. Далі спеціалісти проводять енергетичні та економічні розрахунки заходів, що допоможуть підвищити енергоефективність будівлі, розробляють звіт про сканування об'єкта і презентують результати власнику будівлі.
Що запропонують для підвищення енергоефективності?
Заходи для підвищення енергоефективності вашого житла залежатимуть від того, де саме ваш будинок втрачає тепло. Але основні з них це:
- термомодернізація будівлі (заміна або встановлення теплоізолюючих матеріалів, заміна вікон, дверей тощо).
- використання місцевих та відновлюваних/альтернативних джерел енергії;
- підвищення енергетичної ефективності систем опалення, гарячого водопостачання, вентиляції, кондиціонування та освітлення (встановлення економного котла, бойлера тощо);
- встановлення будинкових засобів обліку та регулювання споживання паливно-енергетичних ресурсів – простіше кажучи, лічильників.
Скільки можна зекономити, якщо провести енергоаудит?
Усі об’єкти різні. Але спеціалісти кажуть, що потенціал для економії є у кожної будівлі. Залежно від особливостей конструкції і матеріалів може бути від 20 до 70% економії. У будівлях радянської споруди якраз можна зекономити до 70%, якщо знати, де втрачається тепло.
Скільки коштує енергоаудит?
Орієнтовна ціна для житлових будівель складає від 11 до 16 тисяч гривень. Підприємствам енергоаудит обійдеться дорожче.
Читайте також: Монетизація субсидії: економити і заробляти премії?