"Енергоринок" не зменшує борги перед енергокомпаніями
У липні поточного року ДП "Енергоринок" завершило виплату кредиту обсягом 2 мільярди гривень, залученого держпідприємством в "Ощадбанку" в листопада 2014 року на покупку вугілля компаніями теплогенерації.
Як повідомляє РБК-Україна, згідно інформації, розміщеної у відкритому доступі на сайті Національного регулятора (НКРЕКУ), внаслідок погашення кредиту, у структурі доходів ДП "Енергоринок" вивільняється приблизно 320 мільйонів гривень щомісяця.
Однак замість того, щоб направити ці гроші на збільшення тарифу теплової генерації напередодні опалювального сезону або погасити частину заборгованості перед енергогенеруючими компаніями, ДП "Енергоринок", згідно з рішенням Нацрегулятора (НКРЕКУ), повинно буде достроково починати погашення цими коштами облігацій, виплата купона по яких повинна відбутися в 2018 році. Дані облігації були розміщені держпідприємством в 2013 році в обсязі 1,5 мільярда гривень. Про це рішення повідомило джерело в НКРЕКУ.
На думку представників енергокомпаній, спрямування цих коштів на потреби учасників енергоринку стало б зараз позитивним фактором.
"Згідно правил оптового ринку електричної енергії України та Законів України, які регулюють відносини в енергетиці, кошти, які вивільняються згідно з кошторисом ДП "Енергоринок" на 2015 рік, позитивно вплинуть на тариф теплової генерації, підвищивши його пропорційно обсягам товарної продукції генеруючих компаній (ГК) ТЕС", — відзначає комерційний директор ПАТ "Донбасенерго" Олег Ларіонов.
За словами експертів у сфері енергетики, у ДП "Енергоринок" формально немає підстав для початку активного погашення облігацій саме сьогодні, коли енергогалузь в цілому і теплогенерація зокрема перебувають у глибокій кризі і галузі потрібні живі гроші. Компанії через низький тариф не мають можливості сформувати достатній запас вугілля і провести в повному обсязі ремонтну кампанію для проходження опалювального сезону.
За словами старшого аналітика інвесткомпанії Dragon Capital Дениса Сакви, енергокомпанії сьогодні відчувають дефіцит коштів для закупівлі палива, особливо імпортного — антрациту.
"Імпортне паливо взагалі зараз, при існуючому тарифі, закуповувати сенсу немає, тому що це буде виключно збитково", — підкреслює експерт.
На його думку, врегулювання питання тарифоутворення в галузі вимагає невідкладного вирішення.
"Це окреме питання, це питання реформи сектора, але може так вийде так, що до кінця зими нічого буде реформувати. Ви, знаєте, якщо помре генерація — помре вся енергетика", — зазначив Денис Саква.
До слова, у Міненергетики попереджають, що брак необхідного обсягу вугілля може спричинити відключення електроенергії під час період опалювального сезону.