Гачок, на який ми потрапили через транші МВФ

9 квітня 2017, 08:31

Днями президент разом зі всіма, хто доклав свою руку до "чергового успіху", з радістю відрапортували про те, що Україна все ж таки отримає транш від Міжнародного валютного фонду, на цей раз на суму 1 мільярд доларів. Ці кошти будуть зараховані у міжнародні резерви Національного банку для укріплення курсу гривні.

Але більшість населення країни цього оптимізму не розділяють і на це є об'єктивні причини. Бо, крім самого кредиту та відсоткової ставки, які доведеться виплачувати не одному поколінню звичайних українців, західні партнери поставили перед нами ряд умов. Текст меморандуму, оприлюднення якого від влади не вимагав тільки ледачий, було опубліковано лише 4 квітня, і ось що в ньому.

Верховна Рада має взяти на себе зобов'язання щодо підняття пенсійного віку до позначки 65-63 роки, прогнозують, що нове пенсійне законодавство має запрацювати вже з січня 2018 року.

Далі, за рекомендаціями (вимогами) МВФ, Україна має все ж таки провести приватизацію державних підприємств, серед яких значиться і "Одеський припортовий завод". Актив, справжня ціна якого повинна вимірюватися мільярдами, наразі збанкрутовано, і "експерти" будуть визначати ринкову суму. Таку, яка насправді задовольнить олігархів. Більше того, мова йде й про ПАТ "Центренерго", "Турбоатом" та багато інших стратегічних підприємств.

Але і це не є головною загрозою. Окремо стоїть питання якнайшвидшого ухвалення закону про обіг земель сільськогосподарського призначення. Так, мова йде про ринок продажу української землі. Тут, безперечно, необхідно зазначити, що в майбутньому такий закон нам необхідний і право на приватну власність для українців має бути основоположним, але чи на часі це питання? Щойно економіка протягом декількох років покаже реальні позитивні зміни, ми побачимо не прогнозований річний ріст ВВП у 3-5%, а той, який насправді має бути, виходячи з наших потенційних можливостей 12-15%, держава буде спроможна надавати господарствам кредити з дійсно вигідною кредитної ставкою, лише тоді відповідне законодавство має бути впроваджене.

Читайте також: Україна сидить на голці МВФ, – грузинський політик

А поки, в умовах, коли прості люди бідніють з кожним днем, звичайні фермери думають виключно про збереження того врожаю що є і над загальною купою інших проблем, не складно здогадатися, хто буде головним гравцем на цьому ринку. Сьогодні, виходячи з рівня економічного розвитку, такі зміни призведуть тільки до одного концентрації великої кількості земель в руках декількох ключових фігур, багатьох з яких ми знаємо по іменах. Що в свою чергу призведе до перетворення існуючого закритого ринку на теоретично недоступний для інших.

Фраза банальна і часто вживана, але насправді ми наразі знаходимося на важливому етапі становлення, де кожне рішення повинно прийматися зважено на основі якісного прогнозування результатів. В умовах постійного поспіху, притаманного на сьогодні, в погоні за західними кредитами на принизливих умовах можна розгубити той фундамент, який в майбутньому неодмінно забезпечить нам економічний добробут та міцну економіку.

Читайте також: МВФ може виділити Україні ще три транші за своєчасні реформи

Зазначимо, що 3 квітня, Рада директорів Міжнародного валютного фонду ухвалила рішення про виділення Україні мільярда доларів. А вже 5 квітня МВФ почав перераховувати транш Національному банку України.