Гривня сягнула історичного мінімуму

15 листопада 2014, 20:05
Читать новость на русском

Історичне падіння. Гривня сягнула рекордного мінімуму. Офіційно – 15 гривень 77 копійок за долар, в обмінниках – більше 16-ти гривень.

Втім, купити умовні одиниці справа майже нереальна. Валютні гравці не виходять на ринок, аналізуючи ризики. Адже після того, як 3 листопада НБУ відпустив гривню у "вільне плавання", чекати можна чого завгодно.

На фоні підвищення курсу паніка - лише зростає. З початку року українці забрали з банків близько 125 мільярдів гривень депозитів. І це, незважаючи на те, що до виборів Нацбанк стримував курс за рахунок золотовалютних резервів. Останні події довіри до влади, тим паче, не додають.

Головна причина девальвації гривні - війна на Донбасі

Падіння гривні економісти пояснюють бездіяльністю уряду і Нацбанку, відсутністю реформ та "підступами олігархів", які хочуть нажитись на валютних спекуляціях. Та найголовніший чинник дестабілізації – війна на Сході.

Більша частина ризиків усе ж позаекономічна, тому що створються значні ризики перше військової ситуації. Загальна невизначеність скорочення експорту плюс прямі військові ризики і убезпечення від цих ризиків це однозначно те що пливає, – розповів президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло.

НБУ та банки не домовились про курсову політику

Втім, глава Нацбанку, яка опинилась під шквалом критики, не втрачає оптимізму. Каже – як тільки паніка вщухне, баланс буде знайдено. Головне – зупинити відтік депозитів. Втім НБУ сам встановлює жорсткі правила для зняття заощаджень, – нарікають експерти.

Наприклад, є у нас людина яка хоче проінвестувати в економіку України і приносить 100 тисяч доларів. На жаль вона не може забрати ці кошти по закінченню депозитів. Крім того, проценти по депозитах теж підлягають обмеженню. Це значить, якщо я захочу забрати свій валютний депозит після закінчення терміну мені зразу його не повернуть. Мало того, сьогодні більшість банків пропонують гривну взамін на долар з обмеженнями 150 тисяч доларів протягом місяця, – розповів голова правління Української банківської валютної біржі Анатолій Гулей.

В уряді сподіваються, що допоможе МВФ

В уряді сподіваються, що врятувати гривню нам допоможуть закордоном. Прем'єр, який звинувачує у валютному піке спекулянтів, доручив підлеглим дізнатись у МВФ секрети валютної стабільності. Місія працюватиме в Україні до кінця місяця.

До України прибула місія Міжнародного валютного фонду. Я доручаю Мінфіну і всім органам влади невідкладно провести зустріч із МВФ і сподіваюсь, що експерти МВФ допоможуть Нацбанку проводити зважену валютно-курсову політику, – повідомив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.

Національна валюта може дешевшати і надалі

З початку року гривня впала майже вдвічі. Втім національна валюта може дешевшати і надалі, якщо Нацбанк не вживатиме більш дієвих заходів, а уряд, попри воєнні дії на Донбасі, не візьметься за реформи.

Якщо ситуація буде погіршуватись як на рівні бойових дій і з другого боку не буде жодних реформ з боку уряду, а на превеликий жаль, я не вірю, що цей прем'єр буде їх проводити навіть після формування нового уряду, то в цьому випадку нас чекає неминуче падіння курсу національної валюти, – спрогнозував економічний експерт Борис Кушнірук.

А поки українці лише затягують паски. Через падіння гривні, зростатимуть у ціні практично всі товари. В першу чергу пальне, продукти, електронна та побутова техніка. Якщо, звісно, не переможе оптимістичний сценарій і гривня після стрімкого падіння не повернеться до втрачених позицій.