У криптосвіті теж є депозити: як вибрати найвигідніший
Депозити у гривні чи доларі в теперішніх умовах - не найкращий варіант зберегти заощадження через рекордну інфляцію у всьому світі. Але у криптосвіті це все ще вигідний інструмент примножити свої інвестиції.
Середня відсоткова ставка за депозитами американських банків у доларі становить всього 0,06%, за даними Bankrate. Українська банки наразі пропонують в середньому таку дохідність:
- 8,02% річних для гривневих депозитів;
- 0,86% річних доларові депозити;
- 0,35% річних єврові депозити.
Цікаво "Депозити", NFT та ігри: як еволюціонували криптобіржі
Але, на жаль, поки така дохідність не може захистити від інфляції. До того ж з прибутку вираховуються ще податки. У криптосвіті є кілька інструментів, які діють за схожим принципом до банківських депозитів, але дохідність там – вища. Про те, як вони працюють 24 канал поспілкувався з фахівцями криптобіржі Bybit.
Які бувають криптовалютні депозити
Криптовалютні інвестори можуть отримувати додатковий пасивний дохід від своїх інвестицій завдяки:
- криптовалютному кредитуванню – ви даєте в кредит свою криптовалюту та заробляєте на цьому 3 – 17% річних, в залежності від платформи.
- фармінгу дохідності – ви кладете свої монети в пул ліквідності або даєте іншим у борг. За це ви отримуєте винагороду у вигляді відсотків чи комісії з транзакції.
- стейкінгу – ви отримуєте відсотки завдяки тому, що даєте на зберігання певну кількість коштів на криптовалютному гаманці для забезпечення безпечної роботи блокчейн-мережі.
Ці інструменти привертають все більшу увагу інвесторів. Адже чому б інвестору, який вклав гроші у криптовалюту на певний термін, не отримати додатковий прибуток замість того, щоб криптовалюта просто лежала на криптогаманці.
Як вибрати інструмент для "депозиту"
Головне, на що варто звертати увагу при виборі інструмента для криптовалютного "депозиту", є APY, який допомагає порівняти прибутковість між платформами чи активами.
Що таке APYЦе річна ставка прибутку від інвестицій з урахуванням складних відсотків, які накопичуються або зростають разом із балансом. Складні відсотки включають відсотки, отримані від початкового депозиту плюс відсотки, отримані з цих відсотків.
Зазвичай інвестори отримують відсотки від тієї ж криптовалюти, в якій вони внесли депозит. Однак трапляються випадки, коли зароблені відсотки можуть бути виплачені в іншій валюті (бівалютні інвестиції).
Головна відмінність APY від простої відсоткової ставки, яку ми знаємо завдяки банківським депозитам в тому, що вона враховує складні відсотки і показує реальний прибуток наприкінці терміну депозиту. Розглянемо на прикладі:
- Припустимо у вас є 1 000 доларів, які ви кладете під 12% річних. За рік ви отримаєте назад 1 120 доларів, заробивши 120 доларів.
- У другому випадку ви вкладаєте ту ж суму, але депозит передбачає складний відсоток. Тобто першу половину року відсотки нараховуватимуться до 1 000 доларів, а під час другої половини року відсотки рахуватимуться від 1 060 доларів – депозитної суми плюс відсотків за перші 6 місяців. Зі складними відсотками інвестор отримає більше прибутку – 123,60 долара. Відповідно APY для такої інвестиції – 12,36%.
Звісно не обов’язково ставити криптовалютний депозит аж на цілий рік. У криптосвіті все відбувається динамічніше. Можна навіть обрати депозит на 7 днів або менше.
Традиційно APY розраховують за формулою: APY = (1 + r/n)ⁿ − 1
- r = періодична ставка дохідності (річна процентна ставка);
- n = кількість періодів нарахування складних відсотків щороку.
Проте є й інші способи розрахунку APY залежно від конкретних бірж. Наприклад, Bybit пропонує систему гнучкого стейкінгу, яка дозволяє користувачам розміщувати та припиняти розміщення токенів у будь-який час, щоб отримати гарантований прибуток без елемента нарахування складних відсотків.
Зверніть увагу! Є ще таке поняття як APR або річна процентна ставка. Це відсоток, який ви заробляєте на ваші інвестовані активи протягом року. Відмінність від APY в тому, що APR не враховує складені відсотки.Від чого залежить APY
- Інфляція. Так, у криптовалют теж є таке поняття. Інфляція пов’язана з майнінгом криптовалют. До прикладу, біткойн, який буде в обмеженій кількості, має низькі темпи інфляції.
- Попит і пропозиція. Чим вищий попит на криптовалюту, тим вища дохідність депозиту на неї. Адже ставлячи свою криптовалюту на “депозит”, ви по суті позичаєте її ринку і отримуєте на цьому дохід.
- Періоди нарахування складних відсотків. Чим частіше застосовуються нарахування складний відсотків, тим більший APY. Адже після кожного такого застосування зростає сума, до якої нараховується відсоток.
Тож, якщо у вас "пролежують" активи на криптогаманці, чому б не отримати пасивний дохід від цього без ризиків. Bybit – це криптобіржа з одним із найвищих темпів розвитку у світі, яка зібрала навколо себе понад 3 мільйони трейдерів.
Окрім депозитів, вона пропонує спотову торгівлю, контракти на деривативи, опціони та безліч інших можливостей. До речі, 10 червня на Bybit стартує реєстрація на найбільший турнір для криптотрейдерів у світі. Більше про нього розповідаємо за посиланням.