Ловись, інвестор великий та маленький
Закордонні інвестори зацікавились інвестиціями в Україну, підбадьорює українців Міністерство економічного розвитку та торгівлі.
За останній рік кількість іноземних інвестицій в Україну скоротилась. Однак, іноземний капітал здатний стабілізувати курс національної валюти та вирівняти платіжний баланс країни. Найкращим типом інвестицій вважають прямі іноземні інвестиції, які зазвичай надходять до країни довгостроково та приносять з собою нові технології та стандарти виробництва.
Коли можна очікувати нових інвесторів в Україну і чи допоможуть нові способи залучення іноземного капіталу, сайт "24" вирішив запитати у експертів.
Інвестиційний клімат в Україні і досі залишає бажати кращого, вважає аналітик Empire State Capital Partners Євген Петруша.
Через високий рівень ризику в 2015 році слід очікувати припливу інвестицій лише від міжнародних фінансових інституцій (МВФ, Світовий Банк, ЄБРР), а також від країн G7, так званий "політичний капітал",
— вважає аналітик.
Наразі іноземні інвестори не мають гарантії повернення коштів через нестабільність української валюти, високий рівень корупції, відсутність верховенства права і агресивну поведінку українських промислово-фінансових груп, які заважають доступу на ринок інших гравців. У той же час аналітик бачить і позитивні тенденції. Зокрема, були прийняті закони про захист прав інвесторів та про забезпечення права на справедливий суд, обрали голову Антикорупційного Бюро. А також НБУ укріпив курс гривні до долара через жорсткі обмеження на купівлю валюти та завдяки коштам від першого траншу МВФ.
Читайте також: Екс-прем'єр Словаччини поділився рецептом порятунку України
"Ми часто кажемо, що у нас хороша робоча сила, великий ринок. Це все правда. Але не треба забувати, що інвестор завжди порівнює з тим, що відбувається в сусідніх країнах, дивиться, як відбуваються у нас регуляторні реформи, судові, правові", — пояснює економіст Ігор Бураковський
Крім того, експерти зазначають, що інвестиції варто очікувати і від окремого класу інвесторів, які менш чутливі до ризику ("opportunistic investors").
Через кризу вартість багатьох українських компаній знизилась і тому є група інвесторів, які готові купити ці активи, ризикнути та виграти на дешевій ціні. Вийти безпосередньо на український ринок, а потім рухатись далі,
— пояснює Бураковський.
Державні гарантії
Існує ще один шлях залучення іноземних інвестицій. Як заявив в кінці березня Міністр економічного розвитку Айварас Абромавичус, європейські компанії готові інвестувати в Україну під гарантії своїх держав.
Він пояснив, що Україна пропонує західним країнам визначити обсяг держгарантій для інвесторів, які вирішили вкладати в українську економіку. Кілька місяців тому до Києва надійшла подібна ініціатива з боку Литви. Вільнюс пропонував європейським партнерам допомагати Україні не тільки політично, а й кредитами. Цілком зрозуміло, жодна з міжнародних страхових компаній не візьметься виступити гарантом бізнесу в українських умовах. Тому ризикову складову можуть взяти на себе європейські уряди.
Читайте також: 2016 рік має стати роком зростання економіки, — Абромавічус
"Суть пропозиції полягає в тому, щоб кожна країна Євросоюзу визначилася і на певну суму інвестицій надала свої гарантії. Наприклад, французи виділили на 100 мільйонів євро, литовці — на 50 мільйонів, і так би разом назбирали кілька мільярдів інвестицій за кілька місяців", — пояснював міністр.
Абрамавичус заявив, що є кількість компаній, які хочуть залучити інвестиції під державні гарантії. Крім того, Державне інвестиційне агентство США OPIC також готове збільшити фінансування України з нинішніх 200 мільйонів доларів.
Ці державні гарантії можуть зіграти роль, але за певних умов. Однак зрозуміло, що під будь-які гарантії бізнес не піде, якщо в країні існують проблеми,
— вважає Ігор Бураковський.
На думку економіста, якщо інвестор почуває себе невпевнено в країні, то він може взяти кошти під держгарантії для поліпшення роботи. Але зрозуміло, що жодна держава не буде видавати грошей, якщо ці інвестиції згодом пропадуть чи не дадуть великого зиску.
Крім того, не варто забувати, що інвестиції під держгарантії не видаються автоматично, їх треба обґрунтувати. А компаніям, які працюють на непідконтрольних українській владі територіях взагалі не варто на них розраховувати.
Що стосується видачі гарантій з держбюджету Україні, то тут гроші навряд чи знайдуться для іноземних інвестицій, вважає аналітик Євген Петруша. Виключенням можуть стати деякі національні проекти. Проте, є надія, що інші країни також будуть надавати політичні гарантії на інвестиції в Україну.
Великий розпродаж
Не всі стратегічні держпідприємства є однаково важливими. Про це на початку своєї роботи заявив Абромавичус. Список підприємств, які не підлягали приватизації, захотіли скоротити з 1478 до півтисячі об’єктів.
"Що стосується державної власності, дані дуже різні, всього у нас 3374 держпідприємства, з них працюють тільки 1920. Топ-100 державних підприємств — це 92% обороту від усіх держпідприємств, отже, дуже важливо сконцентруватися на них", — пояснював міністр.
Перші компанії будуть висталені на продаж протягом найближчих місяців. Зокрема, планують продати активи в аграрному секторі, такі як "Укрспирт", деякі компанії в енергетичній сфері та в сфері хімічної промисловості. А ось російських інвесторів до участі в торгах допускати не планують.
Читайте також: Яресько знає, як вийти з економічної кризи
На думку Євгена Петруші, найбільш привабливими з точки зору стратегічного інвестора, який має можливість залучити капітал для модернізації компанії, є великі підприємства (обленерго, ОПЗ, Центренерго).
Проте, зважаючи на високий рівень державного регулювання, інвестори скоріше за все будуть ставити умови по створенню відкритого ринку або гарантування державою певного розміру прибутку на інвестований капітал при встановленні тарифів, наприклад, система регулятивної бази активів, RAB,
— вважає аналітик.
А ось голова Комітету економістів України Андрій Новак вважає, що під час кризи, коли ціни на активи знизились, продавати ліквідні підприємства є помилкою.
"Зрозуміло, що в наших умовах, це буде приватизація наперед домовлених структур з домовленими власниками. І що це будуть чесні та прозорі процедури, поки таких надій не має", — вважає Новак
А ось Бураковський навпаки вважає, що такий розпродаж навпаки залучить іноземних інвесторів до України, оскільки раніше навпаки намагались переділити активи між українськими учасниками. Єдина умова — процедури продажу повинні бути прозорі, а також залучати дуже широке коло іноземних покупців.
Читайте також: Основні "інвестори" України: з яких країн заробітчани висилають гроші (Інфографіка)