Маємо найнижчі ціни на продовольство за останні п'ять років, — міністр
Про вихід українських продуктів на ринки ЄС, про експорт до Росії та продовольчу блокаду Криму у студії Телеканалу новин "24" розповів Міністр аграрної політики та продовольства Олексій Павленко.
Блокада Криму та експорт до Росії
— З одного боку, блокадою громадянське суспільство намагається власними силами вирішити проблему окупації. З іншого боку, будь-які дії мають бути законними. Із АПК багато підприємств залишилися в Криму. Зараз подаються позови, йдуть перемовини про їхнє повернення або перереєстрацію. Такими діями ми показуємо, що це є територія України.
— Треба думати й про те, що там живуть українські громадяни. Ті чи інші потоки контрабанди мають перекриватися. Але там, де йдуть поставки за зовнішньоекономічними угодами, ми повинні виконувати зобов'язання.
Загальний експорт до РФ складає 2% від усього нашого експорту. Зараз ми годуємо у світі 140 мільйонів людей. Аграрний сектор складає 20% економіки.
Український експорт
— За статистикою ООН, ми зараз маємо найнижчі ціни на продовольство за останні 5 років. Незважаючи на подорожчання паливних матеріалів, ми не бачимо підстав підвищувати ціни на так звані "соціальні продукти". Адже у нас рекордний урожай.
— Щодо подорожчання продуктів, то я наводжу дані, згідно із статистикою. Порівняно із лютим, ціни стабілізувалися і зараз є на нормальному рівні. Цінові перепади пов’язані із звичними сезонними коливаннями.
Наші товари є у 190 країнах світу. І цей спектр найрізноманітніший. За соняшниковими ми є номером один, за зерновими – треті у світі. Посідаємо восьме місце за експортом курятини.
— До країн СНД ми зараз експортуємо удвічі менше, ніж до країн Африки. А до країн Африки — удвічі менше, ніж до країн ЄС. До Азії нашої продукції надходить у 1,5 рази більше.
Ми дуже серйозно ставимось до диверсифікації експорту. Наприклад, до Китаю ми вдвічі збільшили експорт, порівняно із минулим роком.
Дивіться також: На що витратять солідний транш від Китаю в Україні
Вихід на ринки ЄС та українські селяни
— Нещодавно ми мали переговори із європейськими партнерами стосовно підняття квот для нашої продукції. Також ми просили відкрити молочний ринок для наших товарів.
Що стосується постачання продукції до ЄС на цей момент, то тут за загальними обсягами Україна виборола квоту. Квота – це максимум із того, що нам дозволено продати. Хоча й ціни на нашу продукцію в Європі дещо впали, в загальних обсягах заробленого це не надто відобразилося.
— Селяни зможуть гідно заробляти на реалізації своєї продукції лише за умов створення кооперативів. Також важливим буде відкриття нових ринків на Заході. Але для цього потрібні серйозні інвестиції. Якщо все йтиме добре, то за рік — два закупівельна ціна продукції в селян значно зросте.