На українців чекає випробування газом
Незабаром на українців чекає справжнє випробування газом. Журналісти видання "Новое Время" зібрали ключові думки з цього приводу.
Українці сплачують 87 доларів за тисячу кубометрів газу. Менше тільки платять росіяни і білоруси. А от всі західні сусіди витрачають щонайменше в 5 разів більше.
Вже з весни тарифи блакитного палива зростатимуть на 30 % щокварталу, до кінця року на 280. Втім, заплатити таку ціну в змозі лише кожен 20-ий українець. Число претендентів на субсидії зросте з одного мільйона до шести. Їх власне й видаватимуть з грошей, отриманих від підвищення тарифів.
Втім Андрій Кириленко, професор Масачусетського технологічного інституту вважає, що підвищення потрібне.
Читайте також: Львів "тихою ходою" вшанував героїв Небесної сотні
По-перше, щоб стимулювати зростання власного видобутку. По-друге, позбутися необхідності закуповувати імпортне паливо, оскільки щорічно Україна витрачає понад 10 млрд доларів на імпорт газу. Це найбільша валютна трата держави. По-третє, ринкова ціна на газ буде потужним мотиватором для запровадження енергозберігаючих технологій, що знизить серед населення споживання блакитного палива,
— зазначив Кириленко.
Лише 6 % українських користувачів мають газові лічильники. А тому — невідомо, скільки насправді газорозподільчі компанії продають населенню, а скільки — списують. До того ж, різниця між комерційною ціною газу та заниженими тарифами для населення породжує різноманіття тіньові схеми. Звідси три види заробітку.
Спочатку українці платять за не отриманий насправді газ. Потім, газові компанії отримують субсидій від держави, які повинні начебто компенсувати збитки через занижені ціни. А потім цей газ компанії таки продають промисловим підприємствам, але вже за ринковою ціною.