У нас енергетична залежність від Білорусі, – експерт

1 січня 2022, 12:20
Читать новость на русском

Зважаючи на недостатні обсяги вугілля та високі ціни на газ Україна вимушена імпортувати електроенергію з-за кордону, або уникнути віялових відключень. Такою країною-імпортером для України є Білорусь.

Віктор Карвацький розповідає, що Україна імпортує електроенергію з Білорусі, щоб покрити пікове навантаження у години, коли населення найбільше користується електроенергії, у вечірній час. Саме тому "у нас енергетична залежність від Республіки Білорусі". Яка ймовірність віялових відключень в Україні у найближчій перспективі – читайте в ексклюзивному інтерв’ю з керівником консалтингового агентства ADASTRA Agency.

Цікаво Критична ситуація в енергетиці: які кричущі проблеми є в Україні

Імпорт електроенергії з Білорусії

Карвацький розповідає, що попри наявну кількість АЕС в Україні, вони не здатні покрити пікового навантаження на енергосистему, оскільки вони не гнучкі й ними не можна мануально керувати. Напротивагу їм, ТЕС і ТЕЦ набагато більш піддатливі в цьому сенсі. "Все просто – даєш вугілля й отримуєш енергію в обмін на нього", – розповідає експерт.

Тож, щоб уникнути віялових відключень, Україна імпортує електроенергію з Білорусі. Найбільший пік та навантаження на АЕС – з восьмої по десяту вечора, коли люди повертаються з роботи. 

Це робиться для того, аби не було віялових відключень. Ми навіть намагалися домовитися з Росією про імпорт електроенергії, але там нам відмовили,
– ділиться він.

Звідки Україна може імпортувати електроенергію 

Україна може імпортувати електроенергію лише з Росії, Білорусі чи Молдови. Все завдяки нашій радянській спадщині. Раніше Голова ВГО "Міжнародний Антикримінальний Альянс" Богдан Воронцов у коментарі 24 каналу пояснював, що об’єднана енергосистема (ОЕС) України синхронізована з системами пострадянських країн. Тому чисто технологічно імпорт можливий лише з цих країн.

Важливо! Виняток становить "острів Бурштинської ТЕС" в Івано-Франківській області. Він не підключений до української мережі, але підключений до об’єднаної енергосистеми Європейського союзу, тож у нього можна імпортувати електроенергію з Європи.