Нацбанк зробив великий вклад у падіння ВВП, — експерт
У студії Телеканалу новин "24" – заступник голови НБУ у 2005-2009 роках Олександр Савченко.
Швеція купить української гривні на 500 мільйонів доларів. Договір про валютний своп Нацбанк України уклав з Національним банком Швеції. Як повідомляє НБУ, кошти від свопу буде спрямовано на поповнення міжнародних валютних резервів України.
Гроші на гроші
– Своп – це по суті технічна операція, пов'язана із видачею кредиту під гарантії іншої валюти. Рішення Швеції – це також технічна операція, гроші ці не потрібні, вони не будуть використані, а будуть в резервах. Ці гроші повернуться до банку Швеції, а цей банк віддасть нам нашу гривню.
Таким чином Нацбанк збільшує свої резерви. І досить добре, що банк Швеції довіряє українській гривні і це означає, що вони не очікують суттєвої девальвації гривні.
Ситуація з гривнею
– На жаль, НБУ утримує курс не економічними методами, а виключно адміністративними, обмежуючими та податковими.
– Говорити про стабілізацію гривні можна після того, як будуть відмінені всі обмеження на операції з валютою як для людей, так і для бізнесу. Але Нацбанк не планує знімати обмеження в найближчий час.
Я оцінюю вклад Нацбанку у падіння ВВП у приблизно 10% – це мільярдні втрати для бізнесу, податків, це девальвація. Тому така політика неприпустима.
– Якщо НБУ триматиме курс такими ж методами, як зараз, то ВВП падатиме і в наступному році. Якщо НБУ відмовиться від адміністративних методів утримання гривні, то гривня буде девальвувати, але це позитивно відобразиться на ВВП.