Нацкомісія зобов'язала експортерів платити за передачу електроенергії по мережах

7 лютого 2020, 15:58
Читать новость на русском

Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ), закріпила в Кодекс системи передачі зобов'язання експортерів електричної енергії оплачувати тариф на передачу.

Відповідну постанову "Про затвердження змін до Кодексу системи передачі (з метою удосконалення положень Кодексу системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКУ від 14 березня 2018 року №309)" було прийнято на засіданні комісії в п'ятницю, 7 лютого, передає "БізнесЦензор" з посиланням на "Інтерфакс-Україна".

Ми нічого (нового, – ред.) не впроваджуємо. Плата є, ми уточнюємо положення Кодексу. Ніхто експортерів не звільняє (від тарифу, – ред.). До нас звернулися ті, хто побачив технічні недоліки в документах, ми їх усуваємо,
– прокоментував рішення голова комісії Валерій Тарасюк.

За затвердження змін до Кодексу системи передачі проголосували п'ять з шести присутніх на засіданні членів регулятора.

Заступник голови правління оператора системи передачі НЕК "Укренерго" Андрій Немирівський під час розгляду цього питання також зазначив, що документ "абсолютно нічого не змінює" в логіці функціонування ринку електричної енергії, оскільки необхідність оплати експортерами тарифу на передачу була закладена як в законі про ринок, так і в підзаконних актах.

"Необхідно зрозуміти два фактори. При імпорті електроенергії цей тариф оплачується кінцевим споживачем через оплату послуг постачальника електроенергії. Якщо експортери не оплачують, то вони знаходяться в привілейованому положенні в порівнянні з імпортерами. По-друге, неможливо здійснювати експорт електроенергії без використання системи передачі. Таким чином, якщо експортери не будуть оплачувати тариф на передачу, то і не повинна надаватися послуга з передачі", – пояснив Немирівський.

Коментуючи відсутність можливості для українських експортерів працювати в рамках механізму ITC (Inter-Transmission System Operator Compensation), передбаченого нормами Третього енергопакета ЄС, Немирівський зазначив, що "Укренерго" в 2018 році подало в ENTSO-E (European Network of Transmission System Operators for Electricity ) заявку на приєднання до даного механізму. Однак Відповідне рішення було перенесено асамблеєю ENTSO-E до повної імплементації Україною Третього енергопакета, який передбачає в тому числі і сертифікацію оператора системи передачі.

Поки "Укренерго" не сертифіковані, Третій енергопакет з точки зору ENTSO-E в повному обсязі імплементований в Україні. А для того, щоб "Укренерго" було сертифіковано, необхідно внести зміни в закон. Відповідні зміни є в Мінекоенерго, але, наскільки мені відомо, вони поки не зареєстровані у Верховній Раді,
– зазначив заступник голови правління НЕК.

При цьому він додав, що після того, як Україна зможе приєднатися до ITC-механізму, оператор системи передачі звернеться до регулятора з пропозицією змінити структуру тарифу.

Як повідомлялося, компанії групи ДТЕК Ріната Ахметова станом на 10 січня 2020 року накопичили борг за послуги передачі електроенергії перед державною компанією "Укренерго" в розмірі 544,48 млн грн.

Найбільший борг в розмірі 362,5 млн грн накопичило D.Trading, яке перестало платити за транспортування електроенергії магістральними лініями в листопаді.

У D.Trading заявили, що ці нарахування стосуються питання оплати тарифу при експорті та імпорті електроенергії, заявивши, що це питання не врегульоване належним чином в Кодексі системи передачі.

У свою чергу в "Укренерго" заявляли, що Національна комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики і комунальних (НКРЕКУ) раніше надала роз'яснення, згідно з яким експортери електроенергії зобов'язані оплачувати послуги її передачі.

Нагадаємо, тариф на передачу НЕК "Укренерго" використовується для того, щоб зібрати кошти для оплати зелених тарифів. Компанії ДТЕК Ахметова є найбільшим власником "зелених" сонячних і вітрових електростанцій, що працюють за найвищим в Європі тарифом.