НБУ: Україна непогано прожила 2011 рік
2011 рік для України ознаменувався економічним зростанням, зниженням споживчих цін та стабільністю гривні.
У Нацбанку без зайвої скромності зазначають, що цьогоріч уряд і центробанк спрацювали на дві п'ятірки.
“Я думаю, що рік був добрий. Базова макроекономічна пара - інфляція і економічне зростання 5 і 5%. Краще було в 2001 році - 9 і 6%. 9%- зростання було, 6% – інфляція”, - каже керівник групи радників НБУ Валерій Литвицький.
Тим часом, банківський сектор завершує рік зі збитками. За словами експертів, увесь поточний рік банківська система України приходила до тями після кризи попередніх років. Фінустанови переважно зводили поточні баланси. Загалом, за даними Асоціації українських банків, приріст доходів у банківському секторі цьогоріч склав 9,6%. Втім, цей результат здебільшого був забезпечений рекапіталізованими за участі держави фінустановами.
“Ми маємо на кінець 3 кварталу 5,6 млрд грн збитків по системі. І ці збитки на жаль, пристойні. Ми думали, що закінчим цей рік з прибутками. На жаль, цього не трапилося”, - каже президент АУБ Олександр Сугоняко.
Натомість усі інші сектори економіки показали непоганий результат, відзначають фахівці. Зокрема, зростання зафіксоване у роздрібній торгівлі, сільському господарстві, будівництві. Натомість промисловість і транспорт дещо уповільнили темпи приросту. Проте, вже наступного року забезпечити економічне зростання Україні буде складніше.
“Темпи економічного зросту в наступному році будуть більш низькими. Приблизно 4%. І напевно перші пів року буде спостерігатися деякий тиск на гривню. Однак, ми не очікуємо якогось стрибка вартості долара. За нашими оцінками приблизно можливе деяке збільшення вартості долара у сезон літо-осінь. Це курс 8,20. Однак, не більше цього”, - каже керівник інформаційно-аналітичного центру FOREX CLUB Микола Івченко.
Зауважимо, на думку фахівців, головна проблема економіки - в структурі її національного виробництва, яку за останні 20 років так і не змінили. Це не дає змоги нашій країні конкурувати на світових ринках високотехнологічної продукції.
“Поки ми не забезпечимо собі нову економіку в плані нової виробничої бази, до кого ми б не приєдналися в плані економічних союзів, хіба тільки до Центральноафриканських країн, там нам явно буде вигідно. Поки ми цього не вирішимо, я вважаю в плані якихось серйозних перспектив, ми можемо підключитися. Добре безвізово їздити, але економіка це вже інше питання”, - каже голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів Олександр Кендюхов.
Як відомо, 22 грудня Верховна Рада ухвалила держбюджет на наступний рік. Згідно з документом, зростання валового внутрішнього продукту складе 3,9%, інфляція - майже 8%. Тим часом, Світовий банк переконаний, що Україну наступного року чекають не настільки райдужні перспективи, як би того хотілося урядовцям.
Так, зарубіжні експерти прогнозують вкрай низькі темпи економічного зростання - не більше 2,5%. Крім того, труднощі "світять" не тільки бізнесу, а й споживачам - інфляція може прискоритися до 9,4%.