Не буде банків — українська економіка зупиниться, — екс-заступник голови НБУ

27 березня 2015, 17:20
Читать новость на русском

Про гроші, курс валют та державний борг розповів у ефірі Телеканалу новин "24" колишній заступник голови Національного банку України Олександр Савченко.

Встановлення офіційного курсу

Як відомо, Нацбанк тепер ввечері встановлюватиме курс, щоб він починав діяти на ранок наступного дня.

За словами експерта, зараз діє європейська чи світова практика, але там курс встановлюється ринком. По-суті, НБУ поставив поки "хрест" на ринковому курсоутворенні. Нема ніякого сенсу фіксувати його серед дня.

Зараз офіційний курс серйозно відрізняєтьсь від курсу на міжбанку і готівкового курсу,
— каже Савченко.

"Якби ми використовували методи монетарної політики, як у світі, то в нас був би курс набагато кращий, гривня була б сильніша. Потрібне й сприяння Кабміну. Україні бракує досвіду, мають діяти: правила, інтереси, закони, традиції", — додав він.

Модель стосунків між НБУ і міжбанком стара система, яка діяла за СРСР. Зараз ми відстаємо від Росії. В легальному українському полі обертається набагато менше валюти, яку генерує Україна,
— наголосив експерт.

Читайте також: Влада боїться того, що ми виконуємо накази нашого провідника, — "Правий сектор"

Ринки є за межами України, в тіні — в Лондоні, Росії. Торговельний дефіцит — лише зовнішній. Сильна девальвація вбила всіх імпортерів. Скоро буде дефіцит, тому дивуватись нема чого, каже він.

Екс-заступник голови НБУ здивований, що в Україні зараз мінусові темпи економіки. Така девальвація мала б привести до темпів внутрішнього виробництва. Це означає, що реформи не діють, а домінують антиреформаторські рішення.

Одна з проблем такої ситуації — банки, які перестали кредитувати. Не буде банків – буде кінець України, економіка зупиниться. Падіння зарплати складає 20 %, а буде ще більше,
— зазначив Савченко.

Банки не кредитують. А якщо Україна хоче мати зростання економіки доходів бюджетів, банки повинні кредитувати. Банківська система працює з негативним капіталом і приблизно складає мінус 30-40 %, а має бути хоча б +10-15 %.

"Нема міжбанку — нема кредитування. Сама проблема полягає в тому, що ми не в той час почали розглядати реструктуризацію", — каже експерт.

Він додав, що на окупованих територіях неможливо запустити свою фінансову систему.

До слова, як вважає фінансист Сергій Яременко, при наявній політиці НБУ закриття банків не уникнути.