Не чекайте "покращення": успішний українець поділився секретами ведення бізнесу

16 липня 2016, 22:52
Читать новость на русском

Гість нового випуску програми "Як я став" — засновник та генеральний директор сільськогосподарського підприємства "Нібулон", одного з найбільших агротрейдерів України, Олексій Вадатурський.

Довідка: Компанія "Нібулон" заснована у 1991 році як підприємство з виробництва та реалізації гібридного насіння кукурудзи і соняшнику зарубіжних селекцій. До розвитку агротрейдингового напрямку компанії призвела діяльність з постачання дизельного палива та бензину для агровиробників.

У власності компанії "Нібулон" 23 елеваторні комплекси, які розташовані у 10 областях країни, із загальною потужністю понад 1,77 млн тонн зерна одночасного зберігання. 9 із них є одночасно і перевантажувальні термінали на річках Дніпро та Південний Буг.

Компанія "Нібулон" обробляє майже 83 тис. га землі у 13 областях України та займається тваринництвом. В компанії працюють майже 5 тисяч людей.

Дитинство та освіта

– Батьки виховали мене чесною людиною і я їм за це вдячний. Батько в мене ветеран Великої вітчизняної війни, він отримав поранення, проте дуже тяжко працював. Моя матір теж дуже тяжко працювала. І коли я виріс, то хотів зробити, щоб в селі було краще жити.

– Куди вступати я вирішив досить випадково. Ми з друзями в один день сіли на потяг і поїхали в Одесу. На привокзальній площі купили довідник вузів Одеси. Я вирішив вступати в Одеський технологічний інститут імені Ломоносова. Інститут займався якраз харчовою промисловістю на той час, переробкою сільськогосподарської продукції, вивченням тощо.

Але попри перспективи я не лишився в університеті. І зараз розумію, що вирішив вірно. Мене приваблювала практична робота, я хотів робити щось своїми руками.

Перші бізнес-проекти

– З часом я зрозумів, що хочу працювати не лише з Україною. Так життя склалося, що мені запропонували організувати спільне українсько-угорське та англійське сільськогосподарське підприємство.

Тому, зрештою "Нібулон" – це був Миколаїв, Будапешт та Лондон. Ми працювали взагалі без зарплати, перші співробітники два роки не отримували заробітну плату – просто працювали на ентузіазмі.

– Потім розпався СРСР і наше підприємство почало працювати на повну, на нас навалився дуже великий об’єм робіт, а аграрне виробництво в Україні почало розвалюватись. Я вимушений був брати кредити у банку під 240% річних, 120% річних, 60% річних.

Робота з банками

– Ми прийняли рішення не співпрацювати з будь-якими інвестиційними фондами, працювати тільки з банківською системою, легально працювати і жити згідно з законами, які впроваджує банківська система. Тим більше, якщо ми пройшли школу отримання позики у світовому банку.

Справа в тому, що коли береш кредит, ти отримуєш додаткові кошти в конкретний бізнес-проект. Це – шлях до розвитку компанії. І коли ти чітко розраховуєш, на яке вкладення ти розраховуєш, після цього ти отримуєш прибуток і з’являється база для повернення кредиту банку. Це – вірний шлях для розвитку.

– В нас, наприклад, за 25 років, практично ні одного дня не було заборгованості ні по відсоткам, ні по тілу кредиту.

Особливості бізнесу в Україні

– Законодавство України не налаштовано для того, щоб розвивався бізнес, не налаштовано на те, щоб був прозорий бізнес. Сьогодні неможливо будувати партнерські відносини з державою як партнером. Ми збудували нашу компанію лише завдяки команді.

Переваги "Нібулону"

– В досить великих гравців на ринку, відомих компаніях в світі приймають рішення у Вашингтоні, в Женеві, в Амстердамі, а люди працюють тут. А ми навпаки – ми приймаємо рішення тут, живемо тут. Ми розвиваємо свій бізнес і інвестуємо в економіку України. Адже майбутнє України – це наше майбутнє.

Перспективи в агробізнесі

– Місце для нових компаній є. Завжди є для людей-ентузіастів можливість розкрити себе. У нас, якщо говорити за те, чим ми займаємося, то в кожному підрозділі – непочатий край роботи. Наприклад, Україна заявила, що в найближчі 10-15 років буде вирощувати 100 мільйонів тонн зернових. Тобто, на 30-40% збільшиться вирощування зерна. А для того, що досягти цих об’ємів, то необхідно підняти інтенсивність сільського господарства. Тобто, необхідно прийти новим людям, новим компаніям, новим можливостям.

Поради початківцям

– Я вважаю, що Україна це найкраща країна, країна найкращих можливостей і сьогодні треба вірити в Україну. Потрібно працювати навіть в жорстких умовах, працювати і вірити в краще майбутнє.

Рано чи пізно все стабілізується і кожна людина буде мати нові можливості. Тому я радив би працювати тут так, як працюємо ми. Ми стали успішними, лише тому, що вірили в можливості України.

– Молодим людям необхідно мобілізовуватись, створювати середовище людей, які хотіли би покращувати Україну, а не чекати, коли хтось вам зробить ці "покращення".