Підсумки року: 2011 рік став знаковим для альтернативної енергетики

1 січня 2012, 14:50
Читать новость на русском

Виробництво електроенергії з відновлювальних джерел без врахування роботи великої гідроенергетики за підсумками 2011 року зросло в 1,5 рази, порівняно з 2010-им - до 360 млн. кВт/год.

Про це повідомив Голова Держагентства з енергоефективності та енергозбереження України Микола Пашкевич. За його словами, це невелика частка енергетичного балансу країни, менше 1%. Разом з тим, це зростання в півтора рази. У 2012-му ж році виробництво може зрости і до 1 млрд. 100 млн. кВт/год. "зеленої" електроенергії. Таке пожвавлення пов’язують з очікуваною активізацією інвесторів.

На 1 державну гривню буде 16 інвестиційних

"Дуже радує той факт, що за підсумками минулого року, ми підрахували, що на одну гривню інвестованих коштів з бюджету в цю сферу, ми отримали притік інвестицій 14 грн. Тобто співвідношення 1 до 14. Очікувана цифра цього року буде ще вище - 1 до 16, 1 до 18. Так ми розраховуємо притік інвестицій", - каже голова Держагентства з енергоефективності Микола Пашкевич.

Як констатують фахівці галузі, у 2011-му році альтернативна енергетика не лише продемонструвала свій потенціал, а нарешті почала його реалізовувати. Одним із поштовхів до цього стали законодавчі новації. Нагадаємо, парламент у 2011 році скасував "місцеву складову" для об'єктів відновлюваної енергетики, будівництво яких розпочалося до 2012 року.

У той же час пізніші об'єкти відновлюваної енергетики для отримання "зеленого" тарифу повинні будуть використовувати українські сировину, матеріали, обладнання, роботи і послуги. При здачі в експлуатацію в 2012 році - не менше 15%, при здачі в 2013 році - не менше 30%, у 2014 - не менше 50%.

Почали розвиватися конкретні проекти

"У нас почали розвиватися проекти конкретні вже. Це проекти за різноманітними напрямками: і по біомасі, і по малих ГЕС, і вітрові, і сонячні. Навіть проекти, для яких на сьогодні ще не підготована законодавча база. Це проекти з використання шахтного метану для виробництва енергії", - розповіла експерт з енергоефективності Дар’я Ревіна.

Утім, встигли чиновники й розчарувати учасників ринок. Президент Віктор Янукович запропонував парламенту відхилити закон, що розширює "зелений тариф" на електроенергію, вироблену з біогазу. Головним аргументом такого рішення стали розрахунки, згідно з якими вартість електроенергії, виробленої з біогазу, після 2017 року буде вищою, ніж вартість традиційної електроенергії з викопних видів палива.

Хоча пізніше з’ясувалося, що дані розрахунки стосувалися біомаси. Однак лобісти "зеленої енергетики" не опускають рук, у новому році планують проштовхнути новий закон.

"Питання буде ще раз підніматися, воно буде напрацьовуватися, і в підсумку буде ухвалений новий закон у цьому напрямку. І, я вважаю, що цей закон буде ухвалений десь у березні максимально. А мінімально, можливо, і в лютому", - вважає президент ICC Ukraine Володимир Щелкунов.

Україна вперше увійшла до “зеленого” рейтингу

Та навіть незважаючи на такі законодавчі каруселі Україна в 2011-му році вперше ввійшла до рейтингу країн, привабливих для “зелених” інвестицій. За даними автора рейтингу - компанії Ernst&Young - серед ТОП-40 країн світу, де умови для інвестицій у цю галузь вважаються найкращими, Україна посіла 32-у позицію.