Підсумки року: на українському фондовому ринку бракує грошей

1 січня 2012, 18:16
Читать новость на русском

Брак оборотних коштів, низька ліквідність, мала кількість інвесторів та інструментів українського фондового ринку роблять перспективи його подальшого розвитку мало зрозумілими.

Попри те, що Нацкомісія з цінних паперів та фондового ринку зафіксувала зростання випусків цінних паперів на 60 млрд. грн., до 137 млрд. грн., фахівці зауважують, на ринку акцій немає нових емісій. Сьогодні він працює виключно з акціями постприватизаційних підприємств.

"За 2011 рік ми втратили, з нами вже немає таких емітентів як Луганськтепловоз, Сумське машинобудівне об'єднання ім.Фрунзе., Маріупольський завод важкого машинобудування, практично втрачений Укртелеком, Дніпроенерго, Західенерго, Стирол", - каже президент ЗАТ "КУА "Амадеус" Михайло Ройко.

На ринок необхідно запустити "іноземців"

За словами фондовиків, збільшити ліквідність на ринку може допуск до торгів на українських фондових майданчиках цінних паперів де-юре нерезидентів, але де-факто вітчизняних підприємств, які пройшли розміщення на міжнародних фондових біржах. Проте для цього необхідно внести низку змін у нормативні документи та законодавство. У першу чергу це стосується змін до декрету про валютне регулювання, зауважують учасники ринку.

"Без них не вийде здійснювати розрахунки, не вийде допустити всіх учасників ринку до торгівлі. З комісією тут у нас досить високий ступінь взаєморозуміння. Комісією розроблено спеціальне положення про допуск подібних паперів, про порядок їх допуску. На сьогоднішній день більшою мірою це знову ж лежить в площині узгодження з НБУ". – каже директор ІК "Тройка Діалог Україна" Артемій Єршов.

Ринок потребує нових інструментів

Експерти також покладають великі надії на деривативи, або похідні фінансових інструментів, до яких належать форвардні та ф'ючерсні контракти, опціони та свопи, які можуть стимулювати зростання ліквідності. Українська біржа найближчим часом планує запуск фьючерсів на золото і нафту. Водночас, ухвалення закону про Інститути спільного інвестування дасть нові можливості для ринку, зауважують фондовики.

"ІСІ отримають право працювати з похідними інструментами. Адже я насилу собі уявляю, як можна зараз на ринку, який падає, і ті інвестори, які вважають, що він буде падати далі, залучати в ІСІ інвесторів, якщо немає похідних інструментів", - вважає голова правління "Української біржі" Олег Ткаченко.

7 документів є на розгляді Верховної Ради

Зауважимо, тільки у першому півріччі 2011 року парламент ухвалив 10 законів про регулювання фондового ринку, ще 7 документів знаходяться на розгляді Верховної Ради. Представники Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку кажуть про особливу важливість ухвалення закону про депозитарну систему.

Втім, розвиток українського фондового ринку у 2012 році залежатиме від зовнішньої кон’юнктури, а саме від ситуації на світових майданчиках, від того як виходитиме Європа з кризи та яку політику проводитимуть США, кажуть експерти.