Підсумок тижня: дефолт у США матиме негативні наслідки для України
Увага світової спільноти прикута до США. Розбіжності поглядів демократів та республіканців щодо проблем державного боргу та дефіциту бюджету можуть призвести до негативних наслідків як у світі в цілому, так і в Україні.
Прив'язка гривні до американської валюти та висока частка доларових розрахунків у зовнiшнiй торгiвлi загрожують Українi черговою кризою.
“Половина валютних резервів сформовано НБУ в доларах, половина зовнішньої торгівлі контрактів в доларах, ну і в цілому якщо говорити в цілому, то світ настільки глобальний і настільки залежить від економіки США, що якщо не буде ухвалено остаточне рішення це призведе до девальвації долара”, - каже віце-прем'єр-міністр Сергій Тігіпко.
Проте фахівці зауважують, що серйозність та глибина економічних проблем в Україні залежатимуть від того, як довго триватиме криза у США.
“В першому півріччі завдяки зовнішнім та внутрішнім позикам, завдяки коштам від приватизації, уряд накопичив достатньо коштів і може ними спокійно користуватися незалежно від зовнішнього ринку. За нашими оцінками, уряд зможе здійснювати всі платежі необхідні з бюджету, і по боргах до кінця осені”, - каже головний економіст ІК Dragon Capital Олена Білан.
Нагадаємо, США необхідно до 2 серпня законодавчо підвищити граничний розмiр держборгу та здійснити виплати за внутрішніми зобов’язаннями. Проте вже 15 серпня американці мають розрахуватися за своїми зовнішніми боргами, і саме у разі неможливості таких виплат iснує велика ймовiрнiсть технічного дефолту в країні. Водночас, аналітики переконують, що розуміючи глобальні наслідки, американці цього недопустять. Наразі думки українських фахівців стосовно впливу американської кризи на курс гривні різняться кардинально.
“Що робити? Гривню купили б, якщо б за гривнею стояла влада якій довіряють. А ви бачите, що нажаль, довіра до влади падає довіра до банків, падає довіра до гривні. Може землю купити 5 соток, щоб вирощувати картоплю, цибулю”, - каже президент АУБ Олександр Сугоняко.
“Валютний ринок включив в ціну можливість дефолту в США, і очікувати що на наступне 3 серпня ми пробудимося і долар не буде існувати, це велика помилка. Більше того існує велика ймовірність, що з доларом взагалі нічого не відбудеться”, - каже керуючий партнер фінансової компанії Сapital Times Ерік Найман.
Аби зменшити негативний вплив з боку можливих економічних потрясінь у США, Україні необхідно нарощувати власне виробництво та скорочувати зовнішній борг, який цього року сягнув історичного максимуму - 480 млрд. грн., зауважують фахівці.