Підсумок тижня: на створення ОСББ бюджетом передбачається 30 млн. грн.

18 червня 2011, 12:07
Читать новость на русском

Реформування житлово-комунального господарства має розпочатися з активного створення об’єднань мешканців багатоквартирних будинків.

Проте наразі цей процес гальмується через брак фінансування та недостатню роз’яснювальну роботу серед громадян. У Міністерстві житлово-комунального господарства зауважують, цього року бюджетом передбачено 30 млн. грн. на створення ОСББ, проте об’єднання мають створюватися не лише за державні кошти, підкреслюють чиновники.

“Обов’язковою вимогою виділення коштів з державного бюджету є співфінансування самими мешканцями і з 2011 до 2014 року це не менше 20%, і люди на це йдуть”, - каже директор департаменту Міністерства ЖКГ Наталія Олейник.

Проте брак фінансування - це не найбільша проблема у цьому процесі. За словами фахівців, наразі в Україні не працюють ринкові механізми у комунальній сфері, немає чітко визначеного клієнта комунальних послуг. Водночас мешканцям будинків необхідно надати можливість ухвалення спільних рішень, передбачену законодавством.

“Це треба більш чітко прописати у законодавстві, щоб дати їм реальну можливість у прийнятті спільних рішень. І такі об’єднання будуть добрим клієнтом для банків комунальних підприємств, і виходячи з досвіду країн Східної Європи, будуть також дуже добрими позичальникам. За останні 15 років в Центральній Європі надавалися мільярдні кредити для таких організацій в не було жодного випадку дефолту”, - каже керівник проекту IFC Гжегож Гайда.

Проте наразі, за словами банкірів, найголовніші ризики у сфері кредитування ОСББ полягають у відсутності об’єкту заставного майна. Об’єднання ж, у свою чергу, не мають що запропонувати у якості застави.

“Якщо такі гарантії будуть надані, то банки зможуть надати кредити, і можливість надати експортні пропозиції для реалізації проектів, в тому числі і в енергоефективності, і в проектах тепломодернізації”, - каже головний аналітик комбанку Максим Бевз.

Фахівці переконані, що ОСББ мають створюватися в обов’язковому порядку саме у нових будинках, які будуть здаватися в експлуатацію, і робити це треба ще до того, як люди отримають право власності.

“У нас зараз виходить неподобство і незручності. Приймається об’єкт, забудовник передає його ЖЕКу спочатку, а потім вже починається створення ОСББ і війна з ЖЕКом і затягується цей процес”, - каже заступник голови комітету ВРУ з питань будівництва Юрій Сербін.

Обов’язкове створення ОСББ у нових будинках підтримують і міські адміністрації.

“Це бізнес, це вигідний бізнес, і тому там створюють приватні компанії, які обслуговують цей житловий фонд, тому що там нічого ще не ламається, ще нові ліфти, нові покрівлі, нові фасади, хороші сходові клітини, тому це є прибуток. Тому це необхідно підняти це питання на ВР і вписати цю норму закону до виконання”, - каже нач. Головного управління житлового господарства КМДА Володимир Стороженко.

Зауважимо, на сьогоднішній день в Україні створено понад 13 тисяч об’єднань мешканців багатоквартирних будинків по всій території України. Найбільш активні у цій сфері Донецька, Київська і Вінницька області.