Який податок треба платити за квартиру великої площі

3 червня 2024, 16:40
Читать новость на русском

У 2024 році в Україні власники квартир та приватних будинків мають сплачувати податок на нерухомість за площу, що перевищує встановлені норми. Закон визначає цей податок як збір за розкіш, що стягується з великих житлових площ.

За що треба платити податок

Якщо площа квартири становить 90 квадратних метрів, то оподатковуваною є лише частина, що перевищує 60 квадратних метрів, тобто 30 квадратних метрів.

Читайте також Підвищення тарифів на світло: чому насправді зросла ціна

Розмір податку встановлюється органами місцевого самоврядування, проте існує мінімальна ставка, обмежена на державному рівні.

Конкретно, податок стягується з таких перевищень площ:

  • Для квартир: все що перевищує 60 квадратних метрів;
  • Для приватних будинків: все що перевищує 120 квадратних метрів;
  • Для різних типів житлової нерухомості: все що перевищує 180 квадратних метрів.

Який розмір податку треба платити

У 2024 році ставка податку на нерухомість в Україні визначається органами місцевого самоврядування, такими як міські, сільські ради та об'єднані територіальні громади.

Однак, є максимально допустима ставка, встановлена на національному рівні, яка становить 1,5% від суми мінімальної заробітної плати на 1 січня звітного року за кожен квадратний метр перевищення нормативної площі.

Наприклад! Якщо у 2023 році мінімальна зарплата склала 6 700 гривень, то максимальна ставка податку складе 100,5 гривень (6 700 х 1,5%) за кожен квадратний метр, що перевищує допустимі норми.

Податкові повідомлення надсилаються громадянам до 1 липня, а платіж має бути здійснений протягом 60 днів з моменту отримання сповіщення.

Якщо немає податкового рішення

Якщо особа не отримала податкове рішення про сплату податку на нерухомість до 1 липня, це не звільняє вас від обов'язку внесення цього податку до державного бюджету.

У такому випадку необхідно самостійно звернутися до податкової інспекції за місцем проживання для проведення звірки даних. Перевірити потрібно наступне:

  • перелік житлових та/або нежитлових об'єктів нерухомості, що належать платнику податків;
  • загальну площу цих об'єктів;
  • наявність прав на пільги зі сплати податку;
  • застосовану податкову ставку;
  • розмір нарахованої суми податку.
Важливо! Податок може бути збільшений на 25 000 гривень за кожен об'єкт нерухомості, якщо в особи є у власності квартира площею понад 300 квадратних метрів або приватний будинок понад 500 квадратних метрів.