RAB-тарифи: енергетична реформа чи чергова схема
Уряд вирішив заохотити олігархів будувати нові електромережі, замість геть зношених - радянських. Для цього ввели нові, стимулюючі тарифи, їхня назва в абревіатурі англійською звучить як – RAB. В Україні ж ці тарифи вже назвали "рабськими".
Українці ще з 1990 років пам'ятають, що таке вечори без світла. І от тепер "темне минуле" може повернутися. За 25 років незалежності радянські електромережі зносилися подекуди на 95%. Держава грошей на модернізацію ніколи не мала, а їх власники капітали вкладали у політику, а не інновації.
Читайте також: RAB-регулювання за поточних умов погіршить ведення бізнесу та підвищить тарифи на електроенергію, – аналітики
27 енергетичних компаній країни розподілили між собою п'ять українських олігархів і російська група VS Energy. Коломойський, Григоришин, Суркіс, Бойко і Ахметов – люди не бідні, але витрачатися на ремонт енергетичних активів не рвались. І ті зносилися вщент. Через зношеність мереж втрати електроенергії досягають 20%. У сусідній Польщі, для порівняння – 5% І це не єдина біда.
Регулярно у людей перегорає проводка чи лампочки через перепади напруги. Холодильники та пральні машинки, які постачають для українського ринку, мають спеціальні вирівнювачі струму, адже всі вже знають, що в нас вкрай не якісна напруга,
– зазначив редактор порталу "Новое время. Бізнес" Олег Гавриш.
Аби уникнути колапсу, влада вирішила стимулювати власників енергетичних компаній модернізувати інфраструктуру. І за прикладом європейських країн вводить так зване RAB-регулювання. Це означає, що компанія, яка інвестує в оновлення своїх мереж, буде отримувати додатковий дохід з платежів за електроенергією.
"RAB-тариф – це є цивілізований інструмент, коли частина грошей, які отримуються через тариф населення, інвестуються у відновлення мереж", –розповів народний депутат Сергій Лещенко.
Читайте також: Ціни на електроенергію для населення не зростуть, – глава Нацкомісії з тарифів
Вирішили, що задля цього обленерго щороку закладатимуть додатково в тарифи 12,5% вартості своїх активів. Тобто більш технологічні і як наслідок дорожчі компанії мають отримати більше відшкодування. І перше, що зробили українські олігархи, зрозумівши це – подбали про переоцінку активів.
Якщо якесь обленерго купили за 500 мільйонів гривень, його взяли і на папері переоцінили у 5 мільярдів гривень. Тоді виплачують вже 12,5% із 5 мільярдів,
– наголосив член правління бізнес-ради "Ціна держави" Андрій Герус.
Так за рік RAB-тарифи приноситимуть власникам обленерго понад 30 мільйонів гривень. Нацкомісія з регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг могла б передбачити такий хитрий хід. І встановити різну додаткову прибутковість для старих активів олігархів - і для тих, які вони будуть оновлювати і будувати. Приміром скромних 5% для старої інфраструктури і 15% для того, щоб стимулювати їх будувати нові сучасні мережі.
"І це справедливо. Якщо ви в обленерго не проінвестували, а просто переоцінили його вартість, то ніякої високої дохідності на таку величину не може бути", – повідомив Герус.
Ще одне "вузьке горлечко", яке не передбачило НКРЕКП – контроль за тим, чи дійсно інвестуватимуть енергетичні магнати отримані "надприбутки" у модернізацію інфраструктури. Чи виводимуть в офшори.
Читайте також: Монополія обленерго: як боротися і як подолати
Покладати такий контроль на саму Нацкомісію експерти не хочуть. Принаймні допоки їй не оберуть нових керівників на прозорому конкурсі. Діючі були призначені одноосібним рішенням президента Петра Порошенка. А голова комісії Дмитро Вовк – колишній топ-менеджер "Рошену". І це ще одна причина, чому у експертному середовищі побоюються, щоб RAB-тарифи не стали новим джерелом збагачення олігархів за рахунок наших платіжок.
Варто зазначити, що через скандальну формулу "Роттердам +", яку за словами експертів Нацкомісія запровадила за згодою президента, українці вже переплачують олігархам близько 1 мільярда доларів на рік за електроенергію. На скільки зростуть платіжки після введення РАБ-тарифів, ще не підрахували. За попередніми оцінками. ще на чверть.