Рибна промисловість: чорний ринок та небезпечна "чума"
Рибна промисловість України переживає не найкращі часи. Частка української риби на ринку складає лише 15%, та й та потрапляє на прилавки переважно через тіньові схеми.
Реальна вартість української риби в п'ять разів нижча, ніж на прилавках, кажуть члени Асоціації рибалок та Державного Рибного агентства. Вони влаштували рейд на браконьєрів на Київському водосховищі. Незаконних рибалок не спіймали, проте декілька сіток з води витягли.
За словами рибалок, початкова вартість судака становить 10 гривень за кілограм. Проте, якщо він потрапляє на чорний ринок — його ціна зростає в рази. Зокрема, в інтернеті вартість судака коливається між 40-60 гривнями.
Окрім браконьєрів незаконний вилов риби здійснюють і підприємства. Ловлять більше дозволеного і продають через посередників. У Держрибагенстві про це знають, але сильно не карають. Кажуть, що при нинішній бюрократії та встановлених лімітах законно займатись рибним бізнесом неможливо.
Крім корупції, браконьєрства та економічних проблем, є ще один фактор, який в прямому сенсі знищує рибу — рослина під назвою водяний горіх. Він окупує мілководдя, а це місце, де рибі найбільш зручно жити та розмножуватись.
Зараз водяний горіх, займає 40% Київського водосховища. Чимало його й на інших водоймах. Рибалки б з радістю самостійно знищували рослину, але на заваді закон — водяний горіх у Червоній книзі. У Міністерстві екології знають про цю проблему, а саму рослину називають "чумою". Але поки нічого зробити не можуть.
Її для початку потрібно викреслити з Червоної книги, яка вже три роки не редагується. У Мінекології завірили, що спосіб боротьби з водяним горіхом вивчається. Варіанти два — виривати з коренем або підрізати так, щоб на стеблі не залишалось насіння. Але поки немає навіть надії на те, що реальна боротьба почнеться найближчим часом.