Ситуація в українській атомній енергетиці далека від принципів ринкової економіки
Корпоратизація “Енергоатому” - необхідність, але не панацея. На думку вітчизняних фахівців, корпоратизація вітчизняної атомної енергетики буде корисною, адже на сьогодні ситуація в галузі далека від принципів ринкової економіки.
“Вона не лише назріла, а й навіть перезріла. З дуже простої причини: сьогодні “Енергоатом” фактично виконує функції державного управління. Значною мірою перебрав на себе функції чиновників. І реалізовує чиновницькі підходи”, - каже енергетичний експерт Людвіг Литвинський.
Разом з тим, можливу інвестиційну привабливість компанії в майбутньому може поставити під сумнів неефективність її нинішнього господарювання. Як констатують фахівці, сьогодні потужності вітчизняної атомної енергетики фактично “проїдаються”, а капітальні інвестиції в майбутнє - відсутні.
“НКРЕ зняло з “Енергоатома” більше 1,3 млрд грн з бюджету компанії. Таким чином довівши до нуля бюджет розвитку компанії. Тобто, навіть той недостатній розвиток у розмірі 2% рентабельності тепер взагалі доведений до нуля”, - каже президент Українського ядерного товариства Володимир Бронніков.
Нагадаємо, Президент доручив Кабміну до кінця березня надати на розгляд парламенту законопроект про корпоратизацію "Енергоатому". Документ передбачатиме збереження за державою 100% контролю над активами, але має додати мобільності та прозорості. Йдеться, зокрема, про спрощення процедур залучення кредитних коштів на фінансування стратегічних проектів, а також про створення нової системи менеджменту.