Тема тижня: В Україні процвітає силове захоплення компаній
Останніми роками в Україні популярним стало силове захоплення компаній. Так, за даними фахівців, в країні діє щонайменше 35-50 спеціалізованих рейдерських груп, які складаються з досвідчених юристів та економістів.
Під атаки вже потрапили 3,7 тисячі суб’єктів господарювання. Річний обсяг силового перерозподілу власності сягає в середньому від 2 до 3 млрд. дол. США. Якщо ця тенденція і далі набиратиме обертів, малий та середній бізнес стануть занадто ризикованими і непопулярними.
“Відсутність законодавчих норм, які повинні зобов’язувати державні органи реєстрації повідомляти законних власників про зміни у реєстраційних документах. Це дуже серйозно використовується у схемах рейдерських захоплень. Немає чітко визначених строків розгляду судової справи і непередбачено конкретну відповідальність за порушення цих термінів”, - сказав президент УСПП Анатолій Кінах.
Заповнити законодавчі прогалини у сфері корпоративних прав взялися депутати. Парламент ухвалив у першому читанні антирейдерський законопроект, яким передбачається внесення змін до законодавства для протидії протиправному поглинанню та захопленню підприємств. Юристи відзначають, певні позитивні моменти у новій нормативній ініціативі є. Та от негативу - значно більше.
“Якщо цей законопроект буде прийнятий в такому вигляді, то можна буде притягти до кримінальної відповідальності особу, яка прийде в банк, і якій не захочуть повертати депозити, а ця особа не захоче залишати територію банку - такі дії на підставі цих змін будуть розцінені як захоплення будівлі, і особу притягнуть до кримінальної відповідальності, що є нонсенсом”, - сказав юрист Ростислав Кравець.
До того ж, рейдерство - одна з головних проблем, яка відлякує інвесторів. За словами експертів, наразі в Україні притік іноземних інвестицій порівняно незначний проти значного потенціалу, який фахівці також відзначають. До того ж, переважно кошти призначені для розвитку уже діючих компаній, а не для фінансування масштабних проектів. А все тому, що українські бізнесмени у власній країні не почуваються у безпеці.
“Навіть українські бізнесмени не можуть жити за українськими законам. І майже у всіх ключових українських компаніях право власності виведене з України, тобто всі активи належать іноземним компаніям. І вже в тих іноземних компаніях вони розподіляють долі між собою, якщо це партнерство”, - каже макроекономіст інвестгрупи "Арт Капітал" Олег Іванець.
Експерти кажуть, рейдерство в українському бізнесі - масове явище, яке матиме місце доти, доки у суспільстві процвітатиме корупція, і доки можна буде купувати рішення судів. Найчастіше рейдерів цікавлять відкриті акціонерні товариства, які пройшли процес приватизації, з часом накопичили величезні суми кредиторської заборгованості і не мають можливості надалі здійснювати виробничу діяльність, але володіють цікавою нерухомістю, землею чи виробничими потужностями.
Зауважимо, рівень результативності рейдерських атак складає приблизно 80-90%. Та головне, на думку фахівців, рейдерські атаки створюють реальну загрозу економічним інтересам держави. Простої в роботі підприємств, зазвичай, завдають значних втрат як економіці загалом, так і держказні, зокрема.