Ціна кави оновила десятирічний максимум: чому продукт рекордно подорожчав

2 грудня 2021, 10:53
Читать новость на русском

Джерело:

CNBC

Ціна кави піднялась у ціні до найвищих показників за останніх десять років. Експерти вважають, що продукт продовжить дорожчати й у 2022 – 2023 роках.

Зростання ціни ф'ючерсів на біржі

  • Грудневі ф’ючерси на каву станом на 29 листопада сягнули 2,45 долара за фунт (близько 1,06 долари за кілограм).
  • Згодом котирування дещо впали, проте все ще залишаються на найвищих рівнях з 2011 року. Тоді ціни перетнули позначку у 3 долари за фунт.

Зверніть увагу Інфляція у Єврозоні оновила історичний максимум

Що таке ф'ючерс

Ф'ючерс – це договір чи контракт, який зазначає, що продавець зобов'язаний постачати покупцю базовий актив за обумовленою ціною та у конкретні терміни.
Зверніть увагу! Міжнародна асоціація кави також назвала еталонну ціну зерна у 2,07 долара за фунт, що на 85% більше, ніж торік.

Чому кава зростає у ціні

Оле Гансен, голова відділу сировинної стратегії Saxo Bank, підкреслює, що погодні умови протягом останніх 12 місяців створили ідеальне середовище для здорожчання продукту. Він має на увазі суттєві заморозки та період засухи у Бразилії.

Нагадаємо, що погодні умови у Бразилії також вплинули на здорожчення цукру. Більше про це, розповідали тут

Що буде з цінами на каву у 2022 – 2023 роках

На думку Оле Гансена, вище згадані передумови визначили й спрогнозували подальший ріст цін на каву, через неврожай, наприкінці цього року. Тож у 2022 році й можливо навіть у 2023 році кава продовжить дорожчати.

Варто зауважити, що виробництву кави потрібно близько двох років, аби відреагувати на зміну ціни. Максиміліан Копестейк, виконавчий директор з продажу кави в Європі Marex, вважає, що ціни на каву залишаться високими та нестабільними. Інші експерти також не прогнозують подешевшання продукту у найближчій перспективі.

Важливо Деякі товари подорожчають на 10% через логістичну кризу, – ООН

Проблеми з логістикою 

Ще одним фактором, що вплинув на ціноутворення кави – проблеми у логістиці. Вся річ у тому, що виробники та обсмажувальники зерен є переважно компаніями з різних країн.

Ринкова невизначеність також пов’язана з країнами-експортерами. Йдеться про Ефіопію, яка перебуває на межі громадянської війни, а також В’єтнам, де зростає захворюваність на коронавірус, що може нашкодити виробництву.

Цікаво! Бразилія та В’єтнам є одними з основних країн-експортерів кави у світі.

Імпорт кави в Україну

Імпорт кави в Україну за останні п'ять років зріс на 63%, а торік сягнув 48,4 тисячі тонн на загальну суму в 166,1 мільйона доларів. Варто зазначити, що головними постачальниками кави в Україні є європейські країни й лише 7% продукту завозиться з Бразилії, як повідомляє видання "Укрінформ"