Україна досягне докризового рівня виробництва лише наступного року
На докризовий рівень виробництво виведуть не раніше 2012 р., і то за умови збереження нинішніх темпів зростання, вважають експерти.
Вони заявляють, що наша країна - мало не остання в Європі, хто так і не відновився після кризи.
“Після 15-відсоткового падіння ВВП, ось ці більш-менш високі відсотки зростання - це всього-на-всього компенсація тих втрат, які Україна несе, починаючи з 2008 року”, - сказав екс-міністр економіки, фінансовий аналітик Віктор Суслов.
За даними Міністерства економіки, протягом першого кварталу український ВВП зріс трохи більше, ніж на 5%. Однак основним рушієм цього відновлення залишаються світові ціни, зазначають фахівці. Українська сировина наразі дорожчає, тож найбільше зростання зараз показують машинобудування і металургійна промисловість.
“Фактично зростання, я б сказав ВВП, відбувається за рахунок збільшення ціни на метали, збільшенню кон’юнктури на метали і на українську хімію”, - каже член парламентського комітету з питань бюджету Павло Жебрівський.
На фоні стрімкого зростання цих галузей, експерти відзначають незначне падіння у харчовій промисловості, що, в першу чергу, свідчить про зниження купівельної спроможності населення.
Певні пожвавлення зараз помітні у сфері інвестицій. Водночас банківська система не поспішає відновлювати свою економічну активність.
“Незважаючи на те, що відбувається зростання депозитів, тобто депозитів фізичних осіб, за 5 місяців на 7,5%, кредитування фізичних осіб залишається в мінусі. І це, звичайно, гальмує сукупний внутрішній попит”, - сказав президент центру антикризових досліджень Ярослав Жаліло.
За даними Центру антикризових досліджень, кредитну активність банків нині гальмує НБУ. Наслідком цієї політики стала їх надлишкова ліквідність.