В України проблеми з управлінням державним боргом, – економіст

16 лютого 2022, 11:41
Читать новость на русском

Через проблеми з розміщенням ОВДП та дохідність євробондів Україна має ризики з виконання держборгу. Про це в ексклюзивному інтерв'ю сайту 24 каналу розповів економічний аналітик Любомир Шавалюк.

Проблеми з управління держборгом

Експерт зауважує, що дохід до погашення українських єврооблігацій значно виріс внаслідок їхнього розпродажу на глобальному ринку. Тому, на його думку, у країни існують проблеми з управління держборгом.

Цікаво Валютна паніка: як гібридна війна РФ вплинула на економіку України

Дохідність євробондів

Шавалюк нагадує, що ще три місяці тому суверенні євробонди України з погашенням у 2022 році торгувалися з дохідністю близько 3%, а нині торгуються із дохідністю до погашення близько 13 – 15%.

Це суттєво ускладнює, а фактично робить неможливим вихід на зовнішні ринки із новими запозиченнями, що створює зайвий ризик виконання бюджету,
– підкреслює експерт. 

Довідка. Євробонди – держоблігації (цінні папери), які емітовані сувереном (державою) або корпоративним емітентом в іноземній валюті (долар, євро). Строки погашення можуть бути різними, але переважно вони розміщуються на тривалий час. 

Падіння у ціні ОВДП

За останні три місяці дохідність ОВДП до погашення зросла від двох до чотирьох відсоткових пунктів, ділиться експерт. Також він зауважує, що внаслідок аукціону 14 лютого, ОВДП впали у ціні, після того, як Мінфін продав їх на понад 13,7 мільярда гривень. 

Держбюджет має проблеми не тільки зі зовнішніми позичальниками, а й узагалі з розміщенням нових ОВДП,
– підкреслює Шавалюк.

Читайте також На Україну в березні чекають пікові виплати за держборгом: про яку суму йдеться

28 грудня 2021 року, на останньому аукціоні з первинного розміщення внутрішніх держоблігацій, залучили майже 15 мільярдів гривень. Водночас з аукціонів, проведених у цьому році, сумарний обсяг залучення ледве перевищив 13 мільярдів гривень в еквіваленті. Тож експерт вважає, що якщо така ситуація збережеться надовго, то вона створюватиме ризики для виконання державного бюджету. 

Що таке ОВДП

Облігації внутрішніх державних позик України (ОВДП) – державні цінні папери, що розміщуються винятково на внутрішньому фондовому ринку. Вони підтверджують зобов'язання України щодо відшкодування пред'явникам цих облігацій їх номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій.
Джерело Мінфін

Важливо! Міжнародні резерви України у січні 2022 року скоротились на 5,3%. Нині в доларовому еквіваленті сума резервів становить майже 30 мільярдів доларів.

Долар в Україні не перевищить позначку в 30 гривень: дивіться відео