Українські фермери не отримують державну компенсацію
37 копійок з кожного літру молока втратили українські фермери протягом року.
Кажуть, все через новий податковий кодекс, за яким податок на додану вартість від переробників акумулюється у спецфонді, а не одразу повертається виробникам.
У ВР розглядають можливість повернення фермерам дотацій
Аби компенсувати ці втрати, у парламенті зареєстрований новий законопроект, що передбачає зміни податкового кодексу для відновлення державної підтримки виробників молока і м’яса, а саме виплат на літр молока і кілограм м’яса.
"Торішній рік за рік сільські товаровиробники ,молочники і м’ясники, отримали 1,8 млрд. дотації до цін на здану ними продукцію на молокозаводи, на м’ясокомбінати. Цього року акумуляція на єдиному фонді зробила наступне - акумулювали всього 500 млн., які до селянина не дійдуть ніяк, тому я подала свій законопроект", - каже народний депутат, ініціатор законопроекту Катерина Ващук.
В деяких районах тваринництво єдина робота для сотень мешканців. Люди скаржаться, збитки через скасування дотацій вже сягають понад півмільйона гривень у поточному році.
"Я тваринництво буду тримати, поки люди будуть ходить на роботу, доти будемо тримати. Це єдина у людей можливість заробити, можливість отримати дохід, сьогодні, ліквідувавши тваринництво, залишимо 100 людей без роботи, які працюють", - розповів фермер Іван Кривозуб.
"Молочне тваринництво не дуже прибуткове, так що бажано, щоб ті дотації, які були у минулому році, вони повернулися в цей рік, тому що з того обіцяного по 35 копійок на літр молока, ми ще не одержали ні одної гривні. Ми працюємо на ентузіазмі, думаємо, що дотації повернуться, тому проект Катерини Іващук до закону треба підтримати", - вважає голова фермерського господарства "Урожай "Михайло Шевченко.
Щороку поголів'я великої рогатої худоби скорочується у середньому на 3%
Відтак, не маючи дотацій, селяни вирізають велику рогату худобу. Поголів’я в Україні скорочується щороку в середньому на 3%. У результаті страждають не лише виробники, а й переробники. На Роменському молочному комбінаті протягом останніх місяців виробництво впало на 30%.
"На сьогоднішній день коштів немає і тому виробники молока повинні скорочувати поголів’я. Я думаю, що якщо б був прийнятий цей законопроект Катерини Ващук, це б був би позитивний ричаг для того, щоб поголів’я відновлювалось, тому ще були б якісь стабільні кошти, які б вкладувались в наші господарства ", - каже керівник Роменського молочного комбінату Тетяна Борисенко.
"Якщо згідно із цим законопроектом буде повернуто механізм дотування, який існував до 2011 року, то відповідно і аграрії, і просто селяни, які здають молоко на переробку, вони будуть мати живі кошти, це буде стимулювати розвиток молочної галузі, відповідно, стимулювати нарощування поголів’я. Бо якщо ця тенденція, яка присутня на сьогоднішній день, вона збережеться, то це, фактично може призвести до того, що там через якихось там 5 років Україна буде імпортером молочної продукції", - вважає керівник аналітичного департаменту агентства "ААА". Марія Колесник.
Також експерти зазначають, дотації селянам дозволять наростити виробництво і, відповідно, знизити ціни на молочні продукти.