Умови ведення бізнесу в Україні залишають бажати кращого
Реформи, які запровадив уряд, не дають бажаних результатів. Дерегуляція, про яку так гучно заявляють урядовці, насправді не працює.
Фахівці зауважують, скасовуючи одні документи дозвільного характеру, влада на місцях одночасно запроваджує інші, що ніяк не може свідчити про полегшення умов ведення бізнесу.
"Документи дозвільного характеру, як правило, видаються місцевими органами влади і уряд не завжди може відстежити, які документи вводять на місцях. Підприємці практично не відчувають цю саму дерегуляцію", - впевнений співголова координаційної ради з розвитку МСБ при Кабміні Віталій Андрєєв.
Згідно з урядовими заявами, протягом поточного року у сфері дерегуляції на 35% скорочено кількість видів діяльності, що потребують ліцензування, а кількість відповідних видів робіт - на 90%.
Водночас процедури, пов’язані з відкриттям бізнесу, скорочено на три чверті. Проте бізнес полегшення від скасувань і скорочень дотепер не відчув. Високий рівень корупції відлякує не тільки іноземних інвесторів, але й унеможливлює роботу місцевих підприємців, які мали би вже давно "акліматизуватися".
"Треба покращити рівень безпеки ведення бізнесу. У ці слова я вкладаю високий рівень корупції, який існує в державі, високий рівень незахищеності власника від можливих "передєлів" власності", - переконаний перший віце-президент УСПП Сергій Прохоров.
Через негативний інвестиційний клімат та безліч регуляторних перешкод Україна втрачає інвестиції. Сьогодні іноземці вкладають кошти в економіку сусідніх держав, де вести бізнес значно краще, зауважують у Європейській бізнес асоціації. Однією з суттєвих проблем на рівні з несвоєчасним відшкодуванням ПДВ є перетин митниці та отримання дозвільних документів, зауважують фахівці.
"Не завжди проблеми пов’язані з тим, як працює митниця, але іноді такі ситуації відбуваються, коли і екологічна служба не допускає прозоро проходити через митний кордон, так само як і інші органи, що видають ліценції не працюють так прозоро, як хотілося", - каже виконавчий директор ЄБА Ганна Дерев`янко.
Сьогодні бізнес покладає великі надії на ухвалення парламентом змін до Податкового кодексу, що покликані знизити ставки для малих підприємств. За оцінками експертів, відповідну пропозицію парламент може розглянути вже у вересні.
Адже за підрахунками Спілки підприємців малих, середніх і приватизованих підприємств України, із запровадженням Податкового кодексу, близько 200-250 тисяч фізичних осіб-підприємців, які працювали на спрощеній системі оподаткування, припинили або закрили свою діяльність. І мова не про реорганізацію, а про реальну відмову від роботи за таких умов.