Уряд обіцяє через 10 років експорт власного газу

19 вересня 2011, 17:25
Читать новость на русском

З імпортера - в експортера. Як обіцяє міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Бойко, Україна за 7-10 років розпочне експорт нетрадиційного газу власного видобутку, зокрема сланцевого.

Як нагадав міністр, Україна вже підписала контракт вартістю 800 мільйонів доларів із компанією "Шелл". А в найближчі 3 місяці планується підписати контракт ще з 5 компаніями, серед яких "ЕксонМобіл", "РВЄ" та "Ені".

За словами Бойка, ці та інші провідні компанії розглядають Україну, що має значні поклади сланцевого газу, як перспективного партнера з видобутку цього енергоносія.

Утім, як попереджають експерти, експорт даного енергоресурсу в найближче десятиліття сумнівний. Адже, згідно з технологією, за цей час можна видобути лише перші його кубометри, що коштуватимуть значно дорожче традиційного.

"Щоб наростити обсяги видобутку до 10 мільярдів кубометрів нетрадиційного газу на рік, потрібно витратити приблизно стільки ж мільярдів доларів. Оскільки для того, щоб пробурити кожну свердловину з трьох тисяч, потрібно вчетверо більше коштів, аніж на буріння звичайних для традиційного газу", - каже заступник директора НТЦ "Психея" Генадій Рябцев.

Та основний ризик видобутку сланцевого газу не фінансовий, а екологічний, попереджають експерти. Адже технологія гідророзриву нині заборонена в багатьох країнах світу. І її застосовування, наприклад, у Карпатах без додаткового дослідження може призвести до непередбачуваних наслідків.