В Україні змінять правила споживчого кредитування
У парламенті зареєстрували законопроект “Про споживче кредитування”, що передбачає низку змін до чинного законодавства.
Планується, зокрема, обмежити претензії фінустанов до клієнта-боржника сумою, отриманою після реалізації заставного майна. Однак банкіри, у свою чергу, підкреслюють, що виконавчі служби сьогодні реалізують заставне майно у 2-3 рази дешевше ринкової вартості. Відтак, виручені суми не покривають недостачі кредитора. А тому зазначена законодавча ініціатива неминуче призведе до подальшого згортання кредитування і в першу чергу позначиться на будівельній галузі.
“Банки будуть ставати на консервативний шлях. І замість 30% першого внеску будуть вимагати 5%. Зниження доступності іпотеки – це неминучий результат такого нововведення, зменшення кредитних вкладень в економіку”, - каже голова правління АТ "ОТП Банк" Дмитро Зінков.
Натомість автор законопроекту вбачає лише позитивні моменти у згаданих новаціях. За його словами, завдяки подібним обмеженням вдасться відмовитися від практики, коли банки закривали очі на ризики та штучно створювали у своїх балансах "міни сповільненої дії".
“Це посилення контролю над діяльністю банківських інститутів з боку держави. Це чітке регламентування правил, які стосуються споживчого кредитування. Тобто, того кредитування, яке стосується кожного з нас”, - каже народний депутат Юрій Полунєєв.
Нагадаємо, за даними Національного банку, торік банки скоротили обсяги споживчих кредитів на 4% - до 196,2 млрд грн.