Як отримати біометричний закордонний паспорт: усе, що треба знати громадянам
Уже кілька років українці користуються безвізовим режимом із країнами ЄС. Для поїздок українцям треба мати лише один документ – паспорт для виїзду за кордон. Як зробити закордонний паспорт, які документи для оформлення закордонного паспорта потрібні та яка вартість закордонного паспорта в Україні – в публікації 24 каналу.
Закордонні паспорти в Україні можуть бути 2 видів: біометричні та паперові. Своєю чергою біометричні документи є 2 видів: для виїзду за кордон та внутрішні. Тут говоримо про закордонні паспорти нового зразка – біометричні.
Читайте також: Куди можуть полетіти українці у відпустку: список країн
Чим відрізняється біометричний паспорт від звичайного
Відмінність такого документу від старої його версії — він має вбудований в обкладинку електронний чіп та відповідну позначку на обкладинці. На електронному носії продубльована інформація про власника паспорта, а також його зацифрований вираз обличчя, підпис та відбитки вказівних пальців рук. Все це для того, щоб спростити процес ідентифікації громадянина України на кордоні.
Який закордонний паспорт зробити краще: біометричний чи звичайний
Нині рекомендується робити біометричний паспорт – це допоможе забезпечити максимальне збереження особистих даних та гарантії, що вони не будуть втрачені через паперову канитель.
Біометричний паспорт також може спростити проходження кордону – внесення громадянина до бази займе менше часу.
Які документи для оформлення біометричного закордонного паспорта необхідні
Для громадян різного віку потрібно мати низку різних документів – що потрібно для закордонного паспорта – далі.
Перелік документів для закордонного паспорта в Україні для осіб, що досягли 16-річного віку:
- заява-анкета (подається особисто або законним представником);
- паспорт громадянина України (для осіб, що досягли 14-річного віку);
- свідоцтво про народження (у разі оформлення паспорта для виїзду за кордон вперше особі, що не досягла 14-річного віку);
- відповідні документи з відміткою банку про здійснення встановлених законодавством платежів (консульського збору) або оригінал і копію документа про звільнення від таких платежів (консульського збору);
- документ про реєстрацію громадянина у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків у разі його наявності (для громадян, що досягли 18-річчя).
Сфотографуватись на фото можна прямо на місці. Якщо оформлюєте документ дитині до 12 років або людині, що за станом здоров'я не може пересуватись (і про це є відповідна довідка) — то фото можна принести готове: розміром 10 х 15 сантиметрів.
Читайте також: Як оформити біометричний паспорт дитині в Україні: нюанси і відмінності
У ДМС радять також мати при собі раніше видані та не здані паспорти громадянина України для виїзду за кордон. Ви зможете вирішити, чи повертати державі, анулювати чи залишити для виїзду за кордон (наприклад, якщо маєте у "старому" паспорті чинну візу до країни з візовим режимом) ці документи.
Закордонний паспорт для дитини: що потрібно
Якщо оформлюється паспорт для виїзду за кордон дитині до 16 років, що проживає з одним із батьків, додатково подається оригінал або засвідчена в установленому порядку копія одного з таких документів:
- свідоцтва про смерть другого з батьків;
- рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;
- рішення суду про визнання другого з батьків безвісти відсутнім;
- рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;
- довідки про реєстрацію місця проживання дитини разом з одним із батьків, який подає заяву-анкету, або у разі оформлення паспорта у закордонній дипломатичній установі України – іншого документа, що підтверджує таку реєстрацію;
- оригінал витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька.
При отриманні закордонного паспорта треба мати документ, що посвідчує особу.
Як оформити закордонний паспорт самостійно
З листопада 2018 року заяву на оформлення закордонного паспорта в Україні можна подати через онлайн-сервіс. Проте це не повне оформлення документів через інтернет. Громадянину необхідно особисто прибути в міграційну службу, щоб сфотографуватися і просканувати відбитки пальців. Але сервіс скоротить час очікування на оформлення паспорта.
Читайте також: Біометричні паспорти: чи можна їх зламати
Зразок біометричного закордонного паспорта
Куди звернутись для отримання біометричного паспорта
Для оформлення паспорта українця для виїзду за кордон, в тому числі — і біометричного, громадяни України мають звернутися до будь-якого підрозділу міграційної служби. У ДМС наголошують — саме у будь-який підрозділ, незалежно від місця проживання громадянина. Відповідні підрозділи, у яких є технічна можливість для оформлення біометричних документів, є у кожному облцентрі (хоча це і не всі). Детально про адреси відповідних підрозділів ДМС можна дізнатися на офіційному сайті відомства.
Також можна подати документи до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП), центру обслуговування "Паспортний сервіс" чи ДП "Документ".
Читайте також: Замовити біометричний паспорт можна через iGov: інструкція
Є така ймовірність, що у відповідь на чималий попит деякі "підприємливі" особи можуть організувати такий собі бізнес з надання послуг з оформлення закордонних паспортів. Приміром, за якусь певну суму зголосяться за вас нести документи, стояти в черзі тощо.
Зауважте — заяву на отримання біометричного закордонного паспорта людина має подати особисто. Або це може зробити законний представник громадянина, у випадках, передбачених законодавством, але ніяк не стороння людина, яка ще й гроші за це проситиме.
Біометричний паспорт в Україні: деталі біометричного чіпу
Скільки коштує біометричний паспорт
Вартість закордонного паспорта в Україні у 2022 році варіюється:
Оформлення до 20 робочих днів – звичайний:
- Ціна – 733 гривні (раніше – 694 гривні);
До 7 робочих днів та 3 у випадку наявності підстав – терміновий закордонний паспорт:
- Ціна – 1085 гривень (раніше – 1046 гривні).
У ДМС також зауважують — якщо оформлюватимете закордонний паспорт через консульську службу — сплатите додатково ще консульський збір.
Термін видачі документу
В ідеалі заяви про оформлення паспорта розглядаються протягом не більш як 20 робочих днів з дня подання документів. Виключення: при терміновому оформленні (за заявою особи) зі сплатою подвійного розміру держмита та вартості послуги — до 7 робочих днів.
Якщо поїздка пов'язана з терміновим лікуванням того, хто від'їжджає, від'їздом особи, яка супроводжує тяжкохворого, чи смертю родича, який проживав за кордоном, – протягом 3 робочих днів.Втім, реальні терміни виготовлення паспортів, на жаль, інколи дуже відрізняються від вище зазначених (особливо – в умовах пандемії коронавірусу та карантину). Тож якщо плануєте подорож, готуйтеся до того, що терміново зробити закордонний паспорт скоріш за все не вийде – про документ варто подбати заздалегідь.
Зразок біометричного паспорта
Термін дії біометричного паспорта
Так, він видається не довічно, майте на увазі. Для громадян, віком до 16 років, такий паспорт буде діяти 4 роки, для громадян віком понад 16 років — 10 років з дати видачі. Далі — потрібно буде оформлювати його знову.
Читайте також: Подорож в ЄС без візи: документи і правила для приємних мандрів
Заміна закордонного паспорта: документи на оформлення, що необхідні
Після закінчення терміну документа (закордонного паспорта будь-якого зразка) треба знову завітати до міграційної служби. Заміна паспорта на біометричний відбувається за такою самою процедурою, як і оформлення документів уперше. Як замінити закордонний паспорт, ми розповіли вище.
Заміна закордонного паспорта на біометричний з новим прізвищем також потребує переліку документів:
- Новий внутрішній паспорт;
- Документ, що підтверджує сплату адміністративного збору або про звільнення від його сплати (оригінал документа);
- Закордонний паспорт на старе прізвище, який підлягає обміну.