Як "позбутися" кредиту: ТОП-поради Верховного суду

1 серпня 2015, 11:24
Читать новость на русском

Людина може позбутися кредитного поручительства і зменшити платіж банку, якщо кредитор самовільно змінив умови договору після його підписання.

Про це йдеться у рішенні Верховного суду України №6-160цс13, інформують "Подробности".

У документі, зокрема, йдеться про таке:

• Фінустанова не може вимагати від поручителя погашення позики, після того, як по ньому перестав платити позичальник, якщо без його відома змінювалися умови кредитного договору. Таких випадків було особливо багато у минулому році. Наприклад, таке право з’являється, якщо банк піднімав відсоток за позикою або вводив додаткові комісійні, не отримуючи на це письмового дозволу людини, яка виступила поручителем за кредитом.

• У випадку самовільного внесення змін в договір кредитором поручитель може в судовому порядку визнати припиненим договір поруки і надалі не виконувати його.

• Будь-які зміни в договорі можуть вступити в сили лише після письмової згоди поручителя. Верховний суд скасував будь-які можливості "автоматичних змін", навіть якщо в початковому договорі було прописано, що поручитель нібито наперед погоджується з усіма змінами, які будуть внесені банком в кредитний договір.

• Правило про узгодження змін з поручителем, працює лише у разі збільшення суми виплат. Але якщо йдеться про зниження ставки або про продовження терміну кредитного договору, то така умова може не узгоджуватися з поручителем.

Як зазначають юристи, сам позичальник може намовити поручителя не прийти в банк для підписання додаткової угоди, і, посилаючись на неузгодженість підвищеного відсотка, вимагати від банку відтермінувати погіршення умов кредиту. Однак, "грати в такі ігри" можна недовго: місяць, від сили – два, оскільки в іншому випадку фінустанова може вимагати дострокового погашення кредиту.

Читайте також: 17 порад, щоби покращити своє матеріальне становище