У якій країні ЄС рівень життя найвищий: порівняння ВВП та зарплат

22 лютого 2022, 07:01
Читать новость на русском

Попри те, що країни ЄС мають спільну валюту та змішану економічну зону, рівень життя у них різниться. Тож Економіка 24 вирішила проаналізувати економічні показники, щоб з'ясувати у якій країні Євросоюзу живеться найкраще.

Оскільки рівень зарплати є досить відносним показником й важливо знати рівень купівельної спроможності населення. Тому ми вирішили орієнтуватись на ВВП за паритетом купівельної спроможності (ПКС). 

Цікаво Рейтинг вартості життя: на якому місці опинилась Україна

У якій країні рівень життя найвищий

В Люксембурга виявися найвищий показник ВВП (ПКС) – 117 500,2 долара у 2020 році, тож саме ця країна очолила рейтинг. Що стосується номінального ВВП та його рівня росту у 2020 році, то вони становлять 73 мільярди доларів та -1,8% відповідно, йдеться на сайті Світового банку. Рівень інфляції, згідно з даними Євростату, у грудні минулого року склав 5,4% річних. 

Провідний сектор економіки країни є послуги, зокрема банківські, а найбільш розвинені галузі промисловості – металургія, ІТ, телекомунікації, йдеться на порталі Дія Бізнес. Найбільше Люксембург експортує за кордон чорні метали, машини, електромашини, обладнання та механічні пристрої, пластмаси, полімерні матеріали та вироби з них тощо. 

Що таке ВВП (ПКС)

ВВП (ПКС) – це показник, який розраховується виходячи з вартості всіх кінцевих товарів та послуг, реалізованих в економіці країни за рік, отриманої за допомогою перерахунку за паритетом купівельної спроможності. тобто з поправкою на рівень цін в економіці країни, а отже, і купівельної спроможності валюти.

У яких ще країнах ЄС високий рівень життя

  • Ірландія: ВВП (ПКС) – 93 180,9 долара, номінальний ВВП становив 426 мільярдів доларів, а ріст ВВП – 5,9%.
  • Данія: ВВП (ПКС) – 60 229,9 долара, номінальний ВВП – 356 мільярдів доларів, ріст ВВП становив – -2,1%.
  • Нідерланди: ВВП (ПКС) – 59 268,1 долара, номінальний ВВП – 9 114 мільярдів доларів, ріст ВВП – -3,8%.
  • Австрія: ВВП (ПКС) – 55 683,8 долара, номінальний ВВП – 433 мільярди доларів, ріст ВВП – -6,7%.

Рівень інфляції 

Згідно з даними Євростату, найнижчий рівень інфляції у Португалії – 2,8% річних (грудень 2021 року). А от найвищої позначки у річному вимірі інфляція сягнула в Естонії – 12% річник. Нагадаємо, що інфляція в Єврозоні прискорилася до 5,1% річних у січні цьогоріч, коли очікувався її спад до 4,4%. 

 

Цікаво! Найнижчий ВВП (ПКС) у Болгарії – 22 384 долари, номінальний ВВП у 2020 році склав 70 мільярдів доларів, а впав на -4,4%. Також зауважимо, що у країні й найнижча мінімальна заробітна плата – 332 євро.

Рівень життя в Україні

Також ми вирішили порівняти економічні показники України у 2020 році з іншими країнами ЄС. Звичайно, що ВВП за паритетом купівельної спроможності України суттєво нижчий навіть від Болгарії, котра опинилась у кінці рейтингу серед країн ЄС. Тож в Україні досить низький рівень життя проти європейських сусідів.

  • ВВП (ПКС) – 13 054,8 долара.
  • Номінальний ВВП – 155 мільярдів доларів.
  • Ріст ВВП – -4%.

Читайте також Чи багатші турки за українців: порівняння зарплат, пенсій та ВВП

Де найвища мінімальна зарплата в ЄС

  • Найвища мінімальна зарплата серед країн ЄС в Ірландії – близько 1 775 євро.
  • У той час, як найнижча, серед країн ЄС, становить лише 332 євро (Болгарія). 
Довідка: мінімальна зарплата – це найнижчий рівень оплати праці населення, який встановлює держава, а роботодавці не мають права офіційно платити менше.

Також варто зауважити, що рівень мінімальної зарплати держава встановлює не враховуючи податки. Наприклад, в Україні нині мінімалка складає 6,5 тисяч гривень, проте з неї ще вираховується 18% ПДФО плюс 1,5% військового збору. А роботодавець ще зверху доплачує 22% ЄСВ. 

 

Уряд планує припинити зростання цін за допомогою зниження інфляції: дивіться відео