За субсидіями звернеться величезна кількість сімей, – експерт
Коли субсидії отримує 2/3 населення, то це не соціальна допомога малозабезпеченим верствам, це – державна дотація підприємствам-монополістам житлово-комунального комплексу. Гроші йдуть напряму саме до постачальників послуг, змінилася лише назва – замість дотацій це назвали субсидіями.
Таку думку сайту "24" висловив директор аналітико-дослідницького центру "Інститут міста" Олександр Сергієнко.
Кількість сімей, які звернуться за субсидіями з початком опалювального сезону, яку назвав міністр соціальної політики Андрій Рева – 9 мільйонів, це його рожеві мрії. Вартість послуг зросла майже вдвічі. Тому потрібно очікувати мінімум 10, а можливо і 11 мільйонів домогосподарств, що подадуть заявку. Це при тому, що всього в Україні 15 мільйонів домогосподарств. Тобто 2/3 населення визнає себе бідними і звернеться за допомогою,
– зауважив експерт.
Сергієнко зазначив: насправді сенс субсидій полягає в тому, щоб за рахунок підвищення тарифів частину цих грошей направляти на допомогу тим, хто не може оплатити послуги. В Україні, на жаль, ледь не все населення не може сплачувати і буде отримувати субсидію.
При цьому, наголосив Сергієнко, трагедія в тому, що ті 10% українців, які не отримують субсидію, будуть поставлені на межу виживання. Сума платежів зараз зрівнялися з доходами населення.
Крім того, є суперечності в самій формулі "тарифи-субсидії". Сім’ї, які не отримують субсидії, споживають на 40% газу менше, ніж ті, хто має таку допомогу. Тобто сім’я, яка отримала субсидію, не має жодних стимулів до економії природних ресурсів. Навпаки, їй вигідно вичерпувати повністю свій ліміт, щоб наступного року знову отримати субсидію,
– переконаний економічний експерт.
За його словами, з одного боку тарифи стимулюють населення до економії. З іншого – субсидії сприяють тому, що люди активніше споживають газ, інші енергоресурси і воду. Виходить певний конфлікт. На думку Олександра Сергієнка, система тарифоутворення в Україні така, що вона не стимулює підприємства до енергозбереження. Навпаки. Треба витрачати більше ресурсів, тоді будуть більше прибутки.
"Для економіки – це ніж біля горла. Через високі тарифи падає купівельна спроможність українців падає. Купують щось дешеве, китайське. Для вітчизняної економіки це означає відсутність потреби щось виробляти. А якщо люди не купують, то й економіка не розвивається", – наголосив він.
Більш детально про надання субсидій читайте в матеріалі: Кому субсидію: як уряд допомагатиме українцям оплачувати "комуналку"
Олександр Сергієнко вважає, що проблема надання субсидій через зріст тарифів – комплексна. Але її не можна вирішити до тих пір, доки в уряді "сидять слуги олігархів". Як тільки уряд почне думати про населення, а не про те, як збагатити олігархів, тоді, зауважує він, можна починати щось робити.
Нагадаємо, З 1 вересня для українців підвищуються ціни на електроенергію.