Зниження єдиного соціального внеску не вивело зарплати з тіні, — експерти
Зниження ставки єдиного соціального внеску не призвело до реальної детінізації зарплат. Збільшення загального фонду оплати праці відбулося в основному за рахунок державного сектора.
Про це йдеться в статті Дмитра Серебрянського і Артема Вдовиченко для DT.UA.
Автори статті наводять таблицю з даними, що відображають динаміку заробітних плат, сплати ЄСВ і ПДФЛ в цілому в економіці та в розрізі державного та приватного секторів.
Із цих цифр випливає, що відбувся просто перерозподіл коштів, що були вивільнені у зв'язку із значним зменшенням ставки ЄСВ, у збільшення фонду заробітної плати (збільшення стартових окладів).
Крім того, як відзначають Серебрянський і Вдовиченко, в державному секторі номінальний фонд оплати праці (ФОП) виріс майже на 40%, внаслідок чого сплата ЄСВ впала лише на 15%. У приватному секторі картина діаметрально протилежна — зростання ФОП на 18%, падіння ЄСВ на 28%.
"Усе це наводить на думку, що збільшення загального ФОП, що часто трактується як детінізація, відбулося в основному за рахунок державного сектора. Парадокс полягає лише в тому, що в державному секторі немає тіньових зарплат, вони можливі лише в приватному секторі", — йдеться в статті.
Нагадаємо, в Україні з першого липня можуть в 1,5 раза підвищити мінімальну зарплату.