"Золота вода" для українців. Як легко економити.
Гаряча вода на вагу золота. Цифри в нових платіжках за червень шокували українців. Вартість гарячої води зросла в середньому на 60%. Тарифи на холодну - майже на 15%.
Якщо у столиці ще в квітні гаряче водопостачання та водовідведення коштувало 26 гривень за кубічний метр, то вже з травня ціна майже вдвічі більша. Куб холодної води відтепер обійдеться у понад 10 гривень, що майже на 40% дорожче за попередній тариф.
Для різних регіонів України зростання цін також різне. В одних тарифи піднялися лише на 4%, а в інших на всі 100. Все залежить від стану підприємств, що постачають воду та тепло. Між тим, фахівці запевняють – нові тарифи обґрунтовані. Через девальвацію гривні подорожчали газ та електроенергія, як наслідок компанії вимушені піднімати ціни. Саме тому експерти радять звикати до економії. Для початку пропонують встановити лічильники.
Це досить дешевий, дієвий захід з економії фінансів, просто не будуть на вас списувати чужі витрати. Інакше у вас просто немає мотивації економити. Тому що виходить так, якщо лічильника немає, то все списується так, або за будинок, або за нормами споживання. Тобто що економиш, що не економиш.
— пояснює експерт.
Коли прилади встановлені, економити, на приклад, на воді можна завдяки елементарним заходам. А саме, прикривати кран під час чищення зубів або гоління. А замість ванни приймати душ. За рахунок цього можна заощадити до двох кубометрів води. Це приблизно 25-50 гривень.
Вдвічі більше можна зекономити, якщо встановити водонагрівач, запевняє киянка Юлія. Її родина рік тому встановила електричний бойлер. Каже, з того часу витрати на комуналку суттєво зменшились.
До того ж, родина може контролювати температуру води та не хвилюватись про сезонні відключення водопостачання. Коштують електричні бойлери від півтори тисячі гривень. Окупаються приблизно за рік. На потреби родини з трьох осіб достатньо буде приладу на 50 літрів.
Аби економія була ще більш відчутною, фахівці радять встановити зоновий лічильник із таймером та нагрівати воду вночі. Навчити заощаджувати українців можуть європейці. Там кубометр води коштує 3-4 євро. Тому варіацій на тему економії в них достатньо. Наприклад, серед домогосподарок дуже популярні миючі пилососи та посудомийні машини. Вони споживають у десять разів менше води, ніж під час звичайного прибирання та миття посуду. Крім того, у ЄС прийнято на кранах встановлювати так звані розсіювачі, які підсилюють тиск води. Розумна економія дозволяє європейцям суттєво заощаджувати на комунальних витратах.