Нагадує невдалий ребрендинг ПТУ, – експерт назвав головні помилки реформи НУШ
Джерело:
"Всеосвіта"Освітній експерт Віктор Громовий вважає однією із фатальних помилок, зробленої у процесі реформи "Нової української школи", перетворення гімназії на проміжну ланку між початковою і старшою школою.
За його словами, в Україні стає все більше гімназій. "Незабаром всі середні школи називатимуться гімназіями. Та чи змінить це суть?", – каже Громовий.
До теми Що змінює новий закон про ліцеї та чому Україні потрібна профільна освіта
Колишній очільник УЦОЯО Ігор Лікарчук каже, що вже безліч разів за роки незалежності змінювали назви й тасували типи шкіл. "Але сенсу з того перейменовування чи зміни назв немає. Зате є видимість реформ", – запевняє він.
Віктор Громовий наголосив, що те, що відбулось зараз, нагадує невдалий ребрендинг ПТУ.
Що змінилось від того, що їх перейменували у професійні ліцеї? Нічого! Зараз ми просто вдруге вбили гімназійну освіту в Україні, яка так важко відновлювалась у 90-ті роки. Вбили шляхом тотальної "гімнаїзації" усіх шкіл,
– заявив експерт.
Навіщо так зробили? За його словами, є чудовий принцип – не чіпай.
На питання "Чому керівництву спала на думку нестандартна ідея про те, що гімназія – це проміжна ланка між початковою і старшою школою?", Громовий відповідає:
- По-перше, ми просто змавпували польські "реформи".
"Є лише одне але: у Польщі це не виправдало себе, і там вже відмовились від міксу двох моделей загальної середньої освіти – французької (ліцейної) і німецької (гімназійної). Перейшли на французьку модель, тож гімназія там зникла взагалі", – додає експерт..
- По-друге, далась взнаки стара пристрасть до імітації бурхливої діяльності.
"Зміна вивіски без зміни змісту – це один із типових різновидів такої псевдо діяльності. Ми ж чудово розуміємо, що чи не єдиною справжньою метою цієї метушні є виправдання сенсу існування різноманітних освітянських "контор", – каже Громовий.
Читайте також Школи скасовують 10 – 11 класи для учнів: що робити батькам – порада освітнього омбудсмена
На думку експерта, зараз здійснюються 5 кроків до знищення повноцінної гімназійної освіти в Україні:
- Зробити всі школи ІІ ступеня гімназіями.
- Перетворити гімназію на проміжну ланку між початковою і старшою школою.
- Навісити всім гімназіям територію обслуговування.
- Ліквідувати можливість відбору обдарованих та здібних дітей до гімназії.
Провести кампанію з дискредитації самої ідеї гімназійної освіти.
Віктор Громовий наголошує, що сьогоднішні гімназисти живуть в іншому світі, який сильно відрізняється як від того, у якому жили їхні далекі попередники зі старої гімназії.
До слова, школи в Україні, згідно з реформою НУШ, будуть переформатовуватися:
- 1 – 4 класи – це буде початкова школа,
- 5 – 9 класи – стануть гімназіями,
- 10 – 12 класи – буде профільна освіта (створять ліцеї).
Зазначимо, що ліцеї функціонуватимуть як окремі заклади освіти. Але нова система остаточно має запрацювати лише від 2027 року. А у найближчі роки учні після 9 класу й надалі вчитимуться у своїх школах.
Що відомо про НУШ в Україні
"Нова українська школа" – це головна реформа МОН під керівництвом колишньої міністерки Лілії Гриневич. Мета НУШ – створити школу, в якій буде приємно навчатись і яка даватиме учням не тільки знання, а й вміння застосовувати їх у житті.Впроваджувати її почали з учнів перших класів. Так, у 2018 році нові стандарти тестували у 100 школах по всій країні, а в 2018/2019 навчальному році українські першокласники почали навчатися за новою системою.
Окрім того, МОН вже готується до запуску реформи "Нової української школи" у 5 – 9 класах. Проєкт розраховують провести протягом 2021 – 2027 років у три етапи.