Секрети пам'яті: як допомогти дитині легко вчити вірші

19 січня 2024, 17:30
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

Підготовка до школи може стати для дитини веселою та захопливою пригодою. Одним із найкращих методів, який здатен заохотити малюка до отримання нових знань, є вивчення віршів.

Це заняття демонструє чудові результати: розвиває пам'ять та увагу, а також суттєво збагачує словниковий запас дошкільняти, зазначає 24 Канал. Окрім того, виховує посидючість, яка знадобиться дитині у першому класі.

Читайте також Діти та гаджети: на що варто звернути увагу батькам

Вивчення поезії дається кожному малюку по-різному. Хтось швидко і легко "хапає" рядки, а комусь доводиться повторювати матеріал багато разів. На щастя, існують методи, які полегшують процес засвоєння нової інформації. Зокрема, допомогти у вивченні віршів може "мистецтво пам'яті", або мнемотехніка. Що це таке та чому вона буде особливо корисною дітям, які готуються до школи, розповідаємо у матеріалі.

Особливості мнемотехніки

Мнемотехніка – це сукупність способів для запам'ятовування інформації завдяки утворенню асоціацій. Ця методика відома ще з давніх часів. Наприклад, давньоримські філософи мали блискучу пам'ять саме завдяки використанню мнемотехнічних прийомів.

Як це працює? Річ у тому, що мозку складно засвоїти абстрактні поняття та сухі факти. Натомість набагато легше зафіксувати у пам'яті та відтворити певні символи, емоції або спогади, пов'язані з тією чи іншою подією або предметом.

На цій особливості й базується суть мнемотехніки: нова інформація пов'язується з певними візуальними образами, звуками чи доторками або ж поєднується з тими даними, які вже є в пам'яті. Цей процес насправді дуже схожий на кодування, адже кожне поняття чи факт у свідомості отримує свій образ-символ.

При вивченні чогось нового людина спочатку засвоює саме асоціації, а далі – абстрактні поняття, які за ними стоять. Якщо потрібно щось пригадати, то все відбувається у тому ж порядку: спочатку у пам'яті виринає образ, а потім – його значення. Завдяки цьому можна запам'ятати складні речі та визначення.


Мнемотехніка корисна для дошкільнят / Фото Shutterstock

Чому мнемотехніка важлива для дітей, які готуються до школи

Методи мнемотехніки стануть у пригоді усім. Та особливо корисними вони будуть для дітей, які готуються до школи. Адже саме у цьому віці у малюків найкраще розвинене образно-зорове сприйняття світу. Завдяки спеціальним прийомам дітлахи за допомогою батьків зможуть з легкістю вивчати вірші. Однак цим все не обмежується – мнемотехніка дає набагато більше:

  • Покращення пам'яті. У школі дитині доведеться запам'ятовувати великі обсяги інформації. Зрозумівши принципи мнемотехнічних прийомів, майбутній учень зможе легко засвоювати нові терміни, цифри та їхню послідовність.

  • Розвиток логічного та образного мислення. Мнемотехніка допомагає тренувати роботу обох півкуль головного мозку, розвиває логіку та уяву, розширює творчі здібності дитини.

  • Уважність та посидючість. Малюк без труднощів концентруватиметься на новому матеріалі та зможе не відволікатися від занять.

  • Розширення словникового запасу. Дитина вмітиме послідовно висловлювати думки, а також буде здатна запам'ятати чимало нових слів, завдяки чому її мова збагатиться.

Загалом мнемотехніка допоможе комплексно підготувати малюка до школи. Завдяки спеціальним прийомам майбутній першокласник опанує всі навички, необхідні для навчання, і багато у чому перевершуватиме своїх однолітків.

До того ж "мистецтво пам'яті" стане справжнім порятунком у тих випадках, коли дитині важко засвоїти нецікаву для неї інформацію. Можна з впевненістю сказати, що при застосуванні мнемотехнічних практик точно не буде нудно.

Методи, які допомагають дитині легко вчити вірші

Дитяча пам'ять – це ресурс, тому її потрібно постійно розвивати. І мнемотехніка стане найкращим помічником у цьому. Зважаючи на вік малюка, вивчення нової інформації варто перетворити на веселу та захопливу гру. Тоді дитина зможе повністю розслабитися та зануритися у процес, а запам'ятовування відбуватиметься без зусиль.

Для початку можна вивчати невеличкі та цікаві вірші. Майбутній школяр легше сприйматиме нові дані, якщо кожен рядок подати як мнемотаблицю або схему. Слухаючи текст, дитина має дивитися на картинки, які зображують кожен момент поезії. Завдяки цим малюнкам буде зрозуміло, про що йдеться у вірші, і малюк зможе запам'ятати потрібні рядки. Тут спрацює елемент асоціації.

Мнемотаблиці можна придбати у магазинах або ж знайти у мережі. Чудовою альтернативою їм стануть спеціальні анімовані ролики. Такі відео також можна відшукати в інтернеті, зокрема на ютуб-каналі Optima Kids. Тут є цілий розділ, присвячений вивченню поезії.

Кожне відео створене з застосуванням методів мнемотехніки: рядки супроводжуються анімацією, яка демонструє те, про що йдеться у вірші. Образи з поезії буквально оживають перед очима дитини. З цими своєрідними мультфільмами вчити вірші набагато цікавіше, ніж зі звичайними мнемотаблицями. Адже яскрава картинка надовго закарбовується у пам'яті, допомагаючи вивчити слова.

Optima Kids – це цікаві ролики з застосуванням методів мнемотехніки: дивіться відео

Важливо! На ютуб-каналі Optima Kids є й інший цікавий контент: музичні та аудіо-казки, оповідання, а також майстер-класи, які допоможуть змайструвати щось своїми руками. Тож дитина зможе провести час цікаво та з користю, змінюючи види занять під час підготовки до школи.

Варто просити дитину не просто розповісти вивчений напам'ять вірш, але й ставити питання стосовно сюжету, допомагати проводити паралелі з іншими текстами або подіями у її житті. Це сприятиме кращому засвоєнню матеріалу.

Вправи та ігри з елементами мнемотехніки для розвитку дитини

Окрім вивчення віршів, батьки можуть запропонувати малюкам й інші вправи з мнемотехніки. Наприклад, щоб розвинути логіку та образне мислення дошкільняти, варто попрацювати з текстами, де замість окремих слів будуть картинки й символи. Дитина не лише навчиться відтворювати вже знайомі історії, а й матиме можливість проявити фантазію та складати власні сюжети.

Також варто попросити малечу відтворити запропонований малюнок. Ця вправа буде доволі корисною, адже дитина запам'ятовуватиме елементи, кольори, предмети та вчитиметься їх повторювати й розвиватиме творче мислення.

Читайте також Безпека в інтернеті: де шукати якісний українськомовний навчальний контент для дошкільнят

Удосконалювати пам'ять дітям, зокрема зорову, також допоможуть ігри з мнемотехніки. Малечі можна, до прикладу, запропонувати:

  • розгадувати ребуси;

  • відгадувати слова чи цікаві крилаті фрази;

  • знаходити відмінності між картинками.

Також існує безліч ігор з елементами мнемотехніки, де малюку потрібно підібрати пару до певного предмета на основі асоціацій, вгадати річ на дотик або впізнати тварину за певними ознаками. Такі розваги не лише тренують пам'ять, а й розвивають спостережливість та навчають дітей розуміти причинно-наслідкові зв'язки.

У сучасному світі є все необхідне для того, аби підготовка до школи була цікавою та приємною. І батькам слід сповна використовувати ті можливості, які допоможуть дошкільнятам розвиватися. Завдяки різним інструментам, як-от ютуб-канал Optima Kids, малюк у майбутньому піде до школи з жагою до нових знань.

Також у цьому процесі дуже важливе терпіння. Потрібно вірити у сили дошкільняти і підтримувати на кожному кроці. Варто кинути дитині виклик – і вона знову й знову дивуватиме своїх батьків неперевершеними результатами.