Приховані звички геніїв: професор назвав, які спільні риси мають видатні люди
Джерело:
BBCБетховен мав проблеми з математикою, Пікассо не знав алфавіту, Волт Дісней засинав у класі, але вони змогли досягти успіху в науці чи культурі. Американський науковець Крейг Райт вважає, що IQ і академічні оцінки у суспільстві переоцінені, а всі генії мають схожі звички.
Цей професор викладає історію та теорію музики у Єльському університеті, а також вже 20 років веде "курс геніальності", де пропонує студентам проаналізувати біографії найвидатніших людей історії.
До теми Чи можна учням давати можливість самим обирати, що вивчати: думки експертів
Райт нещодавно опублікував книгу "Приховані звички генія: за межами таланту, IQ і стійкості”, в якій він детально описав 14 спільних рис або звичок геніїв.
Формула генія
Професор навіть розробив "формулу генія": G = SxNxD. Це означає що геніальність (G) дорівнює тому, наскільки значним (S) є вплив людини або ж зміни, нею спровоковані, помножені на кількість (N) людей, які зазнали впливу цієї людини, і на тривалість впливу у часі (D).
Тобто для Крейга Райта найбільші генії – це ті, хто має найбільший вплив на найбільшу кількість людей протягом довгого часу.
Професор переконаний, що стандартизовані тести IQ – це лише спосіб вимірювання певної здатності, яка в основному передається у спадок. Проте ці люди не завжди стають геніями.
У цьому сенсі я зазвичай використовую лауреатів Нобелівської премії як довідковий приклад: були такі, хто отримав премію з сертифікованим IQ 115, 120 або щось на кшталт цього. Тут не важливий рівень IQ,
– додає Крейг.
Але є низка інших чинників і мотивацій, які можуть підштовхнути когось до величі і дають йому можливість змінити світ.
Як стати генієм
За словами професора, найважливіше – це зусилля та прояв внутрішніх мотивів. “Я помітив у багатьох великих людей те, що вони ерудити, бо вони пізнавали різні сфери", – каже Крейг Райт.
У більшості цих людей є нестандартне мислення. Вони бачать різні речі одночасно, тому що у них був різноманітний досвід, і в результаті вони можуть комбінувати різні речі, які інші не можуть.
Якщо ви виховуєте дітей, знайомте їх з різним досвідом. Якщо їм подобається наука, спонукайте їх читати романи, а якщо вони цікавляться політикою – можливо, вони зможуть навчитися малювати,
– додав він.
Експерт вважає, що люди просто не дізнаються, в чому їхня пристрасть, якщо вони не мають іншого досвіду. “Мені подобається думати, що стати генієм – це більше, ніж бути хом'яком в клітці або плавцем в басейні”, – каже Крейг.
Також професор наголошує, що проблема великих людей в тому, що вони часто "руйнівні" для власного оточення, адже вони мають багато пристрастей у різни сферах. Тож, можливо, з ними не завжди приємно працювати.
Приховані звички геніїв
Професор проаналізував біографії відомих геніїв та назвав 14 їх спільних звичок або рис характеру:
- трудова етика,
- стійкість,
- оригінальність,
- дитяча уява,
- ненажерлива цікавість,
- пристрасть,
- творча дезадаптація (ситуація, коли новаторські ідеї зустрічають спротив в академічному середовищі, оскільки вони є викликом усталеним уявленням),
- бунтарство,
- мислення, що виходить за рамки кордонів,
- дії або мислення, які суперечать встановленим шаблонам у суспільстві,
- підготовка,
- одержимість,
- здатність розслаблятися,
- концентрація.
До слова, Нацагентство кваліфікацій опублікувало 30 затребуваних спеціальностей майбутнього. Які професії будуть актуальними та найзатребуванішими через 10 років – читайте у матеріалі.