Експерт піддав сумніву об'єктивність державного конкурсу до прокуратур

16 жовтня 2015, 14:48
Читать новость на русском

Про те, як в Україні відбиратимуть кандидатів на посади в органах прокуратури в ефірі Телеканалу новин "24" розповів член Консультативної ради при Генеральній прокуратурі Павло Дикань.

Відбір у цифрах

— У нас пройшло декілька етапів перевірки: тести, перевірка майнового стану, подання декларацій. Сьогодні підійшли до останньої частини — відбір конкурсною комісією.

— На кожну із регіональних прокуратур відібрано по 16 кандидатів, із яких залишаться лише 3. Ці люди займатимуть посади керівника прокуратури та його заступників.

Вимоги до кандидатів

— Якщо до цього йшла мова про технічну перевірку, то зараз відбувається перевірка людських якостей. Але у цього певні недоліки, зважаючи на той стан, в якому перебуває уся правоохоронна система нашої країни.

Як мінімум, мали б увести процедуру детектора брехні. На жаль, відбір до прокуратури до сьогоднішнього дня відбувався не за професійним принципами.

Недоліки конкурсу

— Я не вірю в те, що відберуть таких людей, які максимально відповідатимуть необхідним вимогам. 60% тих, хто подав заявки на першому етапі, ніколи не працювали в прокуратурі. На фінальному етапі відбору їхнє число скоротилося до 23%.

77% кандидатів вже пройшли крізь роботу в прокуратурі. Колишня система адаптується дуже швидко до нових умов. Це найбільша небезпека.

— Така ситуація вже сталася із поліцією: спочатку колишні міліціонери майже не подавали заявки. Але в регіонах вони зрозуміли: якщо не потраплять до поліції, то їх викинуть із системи. Вони почали проходити туди завдяки своїм зв’язкам.

Щодо відбору до прокуратури, то тут і законодавство, і система відбору розраховані на працівників, які мають досвід у цій системі. Довіри до таких людей у мене немає.

— Конкурсні комісії ще працюватимуть два місяці. У них надзвичайний обсяг роботи: мають переглянути більше 450 осіб.

— Величезний обсяг роботи, яку треба виконати за такий короткий час, спрямований на те, аби в комісії не встигали суттєво розібратися, що саме за людина претендує на посаду прокурора.

Як не дати старій системі другий шанс

— Фінальний етап — найважливіший. Тут вже суб’єктивний фактор вступає в дію, тобто, може впливати громадськість. Усе таки, є шанс, що одіозних фігур, незважаючи на склад комісії, до прокуратур не допустять.

Я звертаю увагу всіх на те, що інформація про всіх претендентів доступна на сайті Генеральної прокуратури. За будь-яких питань треба писати туди. Якщо є якась додаткова інформація про кандидатів, її також треба повідомляти.