Експерт розповів, хто стоїть за сценарієм дострокових виборів
Спільна гра Юлії Тимошенко і Опоблоку щодо дестабілізації ситуації в парламенті несе виключно прагматичний інтерес для обох партій – збільшити присутність у Верховній Раді. В Опоблоку зараз менше конкуренція, і на цьому можна зіграти.
Таку думку сайту "24" висловив директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк, коментуючи можливість дострокових виборів.
За його словами, Опоблок намагається таким чином надати своєму бізнесу більше доступу до держбюджету. Більшість бізнесу його представників зав’язані не на інноваціях чи якихось рішеннях на законодавчому рівні, а на держбюджеті.
Влада, на думку Давидюка, не зацікавлена в дострокових виборах. Зокрема "Народний фронт". Арсеній Яценюк зможе максимум отримати 5-6%. БПП також сильно втратить, і їм не буде, з ким об’єднуватися в парламенті, щоб сформувати коаліцію.
Об’єднання з Тимошенко і Опоблоком призведе до втрати Порошенком легітимності в очах свого електорату. Його виборець не пробачить йому об’єднання з Опоблоком. Це буде завершення президентської кар’єри. Тому Порошенко буде відтягувати проведення виборів і зберегти нинішній формат коаліції. Незручний Яценюк йому більш комфортний, ніж Тимошенко з Опоблоком, – вважає він.
Як підкреслив експерт, найважливіше, що всьому цьому сприяє Росія. Опоблок і ВО "Батьківщина" можуть отримувати фінансування з Москви або від російських бізнесменів які проживають в Україні.
Це може бути одним із головних факторів щодо проведення виборів. Чутки про те, що ці політичні сили вже два-три місяці координують свої дії, були вже давно, – зазначив політолог.
Загалом, вважає Микола Давидюк, сценарій можливий навіть більше ніж. Зокрема, загрози і ризики, які несе в собі так звана хресна хода на Київ, поки що не всі оцінили. Немає адекватної реакції і єдиного протистояння зі сторони Києва і влади. Немає єдиного координаційного центру, який би намагався вирішити проблему цього релігійного бунту.
До хресної ходи спостерігається залучення спецслужб Росії. УПЦ Московського патріархату – одна з найбільших мереж в Україні від Росії. Це несе певні загрози і ризики. Такого ще в Україні не було. На Київ ішли шахтарі, селяни, малий і середній бізнес. Було чимало соціальних бунтів. Релігійного бунту і маршу на Київ ще не було. Це використовує Москва, – наголосив експерт.
На його думку, найбільша загроза, яка може статися, це провокації російськими спецслужбами по відношенню до цих людей.
Потім будуть звинувачувати націоналістів, "хунту", "бандерівців" у тому, що вони вчинили якісь агресивні дії по відношенню до мирного релігійно налаштованого населення. Хоча все це може бути організоване Кремлем. Тому їх треба оберігати, але думати, яким чином вирішити цю ситуацію, і зробити так, щоб населення заспокоїлося, – переконаний Давидюк.
Стабілізувати ситуацію можна, за словами політолога, через підняття соціальних стандартів, збільшення пенсій і зарплат, зменшення тарифів. Інакше хресну ходу можуть використати деякі політичні сили, зокрема ВО "Батьківщина" і Опоблок для реалізації сценарію дострокових парламентських виборів.
Читайте також: Українці готові обрати до нової Ради лише 5 партій, — соцопитування