Експерти критикують Кабмін за відмову від мінімальних цін на сигарети
Кабінет міністрів запропонував позбавити себе повноважень щодо встановлення мінімальних цін на тютюнові вироби.
Відповідний законопроект затвердили на засіданні уряду 12 лютого, мовиться у матеріалі "Апострофа".
Ініціатором рішення, яке призведе до втрат бюджету, стала, як не дивно, – міністр фінансів Наталія Яресько. Раніше парламент схвалив зміни до законодавства, згідно з яким уряд отримав право встановлювати мінімальні ціни на тютюнові вироби.
Яресько стверджувала, що місія ЄС "не підтримала цю норму". Які саме повноваження є у "місії ЄС" щодо регулювання ставок податків і зборів в Україні, не зовсім зрозуміло.
Тему необхідності введення такого пільгового товару, як "соціальні сигарети", підняла заступник міністра фінансів Олена Макеєва. У грудні 2015 року, перед прийняттям бюджету, вона опублікувала блог про неприпустимість встановлення мінімальних цін. "Введення мінімальних цін порушує принцип справедливості, тому що змушує малозабезпечені верстви населення платити більше, ніж багаті", – стверджує Макєєва.
Як повідомив один з членів створеної 17 грудня міжвідомчої робочої групи, яка повинна підготувати пропозиції до Податкового кодексу і безпосередньо до держбюджету, Олена Макеєва мотивувала свою думку тим, що сигарети нібито є стратегічним продуктом і повинні мати соціальну нішу. "На її думку, так само, як існує соціальний хліб, так повинні існувати і соціальні сигарети. Це суперечить канонам міжнародних організацій, в тому числі – по боротьбі з курінням", – зазначив член робочої групи.
Як саме сигарети потрапили в категорію "соціального продукту" – незрозуміло. Чому саме держава має оплачувати доступ до шкідливого для здоров'я продукту малозабезпеченим верствам населення (пенсіонерам, інвалідам, неповнолітнім) – теж незрозуміло. Але навряд чи такі міркування можна назвати гуманітарними.
У самому Євросоюзі сигарети не відносять до тих продуктів, доступ до яких повинен бути обов'язковим і гарантованим. "Тютюнові вироби не є важливими споживчими продуктами. Тому якщо владі потрібно збільшити податки на певну продукцію або регулювати її вартість, то краще нехай це будуть сигарети і алкоголь", – заявила провідний експерт Центру європейської політики в Брюсселі Аманда Пол.