Експерти: Незначні інвестиції дають значну економію

24 січня 2011, 17:35

Енергозберігаючі технології - економлять гроші. Фахівці підрахували, що навіть при незначних капіталовкладеннях такі технології дозволяють добре зекономити.

Так невеликий проект, вартістю менше 50 тисяч гривень, що реалізується у селі, дозволяє заощадити до 25 тисяч на рік. Більш масштабні проекти окуповуються протягом кількох років. Як довели дослідження, модернізація центральних тепломереж у місті відбиває свою вартість в середньому за 4 роки.

“Якщо говорити про більші проекти, то середній проект в централізованих мережах в Україні, вартість середнього проекту складає від 3 до 7-8 мільйонів. І, скажімо так, переважно окупність цих проектів становить від 2 до 6 років”, - сказав голова правління Центру громадської експертизи Любомир Чорній

Експерти зазначають, вітчизняні енергозберігаючі розробки впроваджуються в Україні дуже рідко. Перевагу надають імпортним технологіям. Фахівці визнають, що такі технології взагалі доволі перспективні для України.

“Дуже перспективною є технологія когенерації, вона доступна для впровадження на більшості теплопостачальних підприємствах. Це технологія, яка дозволяє комбіновано виробляти теплову і електричну енергію. Це дуже ефективна технологія. По-друге, технологія використання геліоколекторів сонячної енергії”, - каже керівник соціологічних проектів Центру громадських експертиз Наталія Ходько.

Більшість таких проектів в Україні реалізується за рахунок державного та місцевих бюджетів, лише незначна кількість за кошти приватних інвесторів і ще менше за рахунок кредитів. Так кажуть в Центрі громадської експертизи. При цьому стимулом для держави є не стільки поліпшення екології чи зниження тарифів для населення, скільки економія коштів державних установ.