Експерти: Соціальні надбавки — невдалий піар-хід перед виборами

11 березня 2012, 16:35
Читать новость на русском

Цього тижня Президент України Віктор Янукович вкотре прийшов на засідання Кабінету міністрів. Згадував, що обіцяв громадянам покращення життя вже сьогодні 2 роки тому.

"Я пам’ятаю кожне зобов’язання перед громадянами і буду послідовно крок за кроком їх виконувати. Навіть в нинішніх непростих умовах я буду вимагати від уряду послідовного збільшення заробітної плати, пенсій, виплати при народженні дитини та інші соціальні виплати", — заявив Президент України Віктор Янукович.

Що обіцяв Віктор Янукович два роки тому:
з 1 травня підвищення пенсій щонайменше на 100 гривень на місяць;
підвищення на 30–50% розміру виплат 1 мільйону учасників війни;
збільшення виплати за вислугу років військовослужбовцем на 165 гривень на місяць;
зростання розміру прожиткового мінімуму на одну особу в середньому на 14%;
збільшення виплати до Дня перемоги інвалідам війни до 1720—2200 гривень;
іпотечне кредитування під 2–3%;
виплата 1 тисячі гривень 6 мільйонам вкладникам ощадбанку СРСР.

"Зараз прийшов час робити дійсно серйозні інвестиції в соціальну сферу і піднімати ці стандарти", — заявив віце-прем’єр-міністр, міністр соціальної політики України Сергій Тігіпко.

"Людям зараз необхідні не порівняння з тим, що було, і наскільки відсотків ми підняли всі ці соціальні гарантії, а необхідно значне підвищення рівня їх соціальної захищеності", — вважає прем’єр-міністр України Микола Азаров.

Соціальні обіцянки оцінюють у 8 та 16 мільярдів гривень
В уряді та на Банковій називають різні суми, необхідні на соціальні ініціативи влади.

Віце-прем’єр Сергій Тігіпко озвучив цифру у 16 мільярдів гривень, заступник глави Адміністрації Президента Ірина Акімова удвічі меншу — 8 мільярдів. У будь-якому разі, цих коштів у бюджеті немає. Чиновники обіцяють знайти.

"Надходження зараз можуть бути тільки з одного джерела — це економічне зростання, це додаткове перевиконання доходів по частині доходів держбюджету, це детінізація заробітних плат", — заявила перший заступник Глави Адміністрації Президента України Ірина Акімова.

Експерт: Влада може увімкнути друкарський станок
Фахівці оптимізм посадовців не поділяють.

Експерт Центру Разумкова Павло Розенко зазначає: надходжень від економічного зростання на соціальні зобов’язання уряду не вистачає, а співпраця з міжнародними кредиторами припинена.

Тож мільярди гривень доведеться друкувати.

"Жодної позитивної динаміки щодо вирішення проблем пенсійного фонду в державі немає. І виникає питання, якщо в минулому році був дефіцит такий, 58 мільярдів, то чому і в минулому році не проводилося осучаснення пенсій, підвищення виплат пенсій і збільшення взагалі пенсійного забезпечення громадян", — каже провідний експерт Центру Разумкова Павло Розенко.

"Друкувати точно не будемо", — запевнив у свою чергу голова НБУ Сергій Арбузов.

Опозиція: Влада намагається підкупити українців
"Спочатку відібрали пенсії, виплати у чорнобильців, афганців, а тепер ближче до виборів постановою Кабміну очевидно, не законом, зроблять доплати, після виборів їх зразу віднімуть. Зрозуміло, що буде включений також станок, бо ті гроші, які вони накопичували, вилучали у населення відправлені в офшори", — заявив народний депутат України Михайло Волинець.

Експерт: Влада хоче притупити протестні настрої
За словами директора Інституту публічної політики Віктора Чумака, джерелом додаткових надходжень до бюджету може стати зменшення закупівель російського газу, а також додаткове оподаткування бізнесу.

Політолог переконує, в обіцянок зростання соціальних стандартів є 2 цілі.

"Дуже великий ріст протестних настроїв в українців, якимось чином ці протестні настрої треба знімати, в тому числі і через підвищення соціальних стандартів. Це без сумніву є передвиборча технологія, однак тут соціологія показує, що все менше і менше українців ведуться на такі передвиборчі технології", — каже директор Українського інституту публічної політики Віктор Чумак.

Передвиборчі обіцянки з року в рік не змінюють українських реалій. Чи не головна несправедливість — сама соціальна політика держави. Парадокс, але чим більш заможніша українська родина, то більше пільг вона отримує.

Згідно зі статистикою вітчизняного Інституту демографії та соціальних досліджень 10% найбагатших сімей країни отримують майже чверть державних пільг, у той час як 10% найбідніших — менше 3%.

Про наміри змінювати цю систему ні Президент Янукович, ані міністри уряду не говорили.