Експерти: Візит Міллера в Україну не приніс бажаних результатів

25 травня 2011, 17:35
Читать новость на русском

Зустрілись, але не домовились. Візит глави “Газпрому” Олексія Міллера до України - демонструє готовність російської сторони домовлятися.

Однак, переконують енергетичні експерти, згоди українське керівництво та російський монополіст так і не досягли.

“У нинішнього складу уряду, у його голови - Миколи Яновича Азарова - на жаль, немає достатніх аргументів і дій, які б ці аргументи підкріплювали, які б змусили російську сторону всерйоз рахуватися з позицією України і йти їй назустріч”, - вважає незалежний експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут.

Втім, песимізм щодо можливих результатів переговорів поділяють не всі. Окремі фахівці переконують - середньорічну ціну російського газу реально знизити до 230-250 доларів за тисячу кубометрів. Мовляв, уряду є до чого апелювати.

“Україна може апелювати, по-перше, до зміни базової ставки, про що неодноразово було сказано, тобто з її зниженням до рівня ціни 2008 року, тобто 179,5 за тисячу кубометрів. Вона може апелювати до зміни виду енергоносіїв, тобто газойль і мазута на вугілля”, - сказав незалежний експерт з енергетичних питань Валентин Землянський.

“Росії абсолютно невигідно змінювати, переходити, включати вугілля у цю формулу, і по-перше, для того, щоб це зробити необхідно мати ліквідний ринок вугілля в Україні, тобто міжнародну біржу, на якій би продавалось і купувалось дуже багато цього товару”, - каже провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.

Відтак, на думку експертів, аби знизити ціну російського “блакитного палива”, уряду доведеться здати український енергетичний ринок “Газпрому” та російським бізнес-структурам. Зазначимо, раніше ЗМІ повідомляли, що глава Мінпаливенерго та керівник “Газпрому” домовилися про зміну формули ціни на газ для України. Росія погодилася на те, щоб у формулі, як базова ціна, використовувалася ціна вугілля, а не газойлю.