Енергетична блокада Криму? За і проти: коротко про важливе

13 жовтня 2015, 21:03
Читать новость на русском

Активісти погрожують відключити енергопостачання окупованому Криму. Офіційна Україна цей крок поки не підтримує. Чим загрожує потенційна енергетична блокада Криму самому півострову і цілій Україні, — з'ясували журналісти сайт "24".

11 жовтня учасники економічної блокади Криму повідомили про енергетичну блокаду півострова. Тоді були пошкоджені електропідпори на Херсонщині, які активісти не давали ремонтувати. 12 жовтня вони заявили, що добиватимуться, щоб постачання електроенергії з материкової України окупантам повністю припинилось. 13 жовтня компанія "Укренерго" відновила подачу електроенергії в Крим по лінії "Джанкой — Мелітополь".

Відповіді на головні запитання по енергоблокаді Криму – читайте далі.

Чи можна технічно відключити енергопостачання Криму повністю?

Можна. Є об'єднана енергосистема України, яка керується компанією "Укренерго". Є енергетичні райони України — південний, кримський та інші. Диспетчер за вказівкою з Києва може відімкнути 4 лінії електропередач, які йдуть з континентальної частини України до Криму.

Хто може це зробити?

Безпосередньо відімкненням електропостачання в ті чи інші райони України відає диспетчер "Укренерго". Він може відключити електроенергію, якщо складеться якась аварійна ситуація. Крім того, для відімкнень енергопостачання у тому чи іншому випадку існує певний регламент. Але, звичайно, певні вказівки можуть бути надані керівним особам "Укренерго", чи виконаються вони – питання політики.

Чим це загрожує півострову?

Дефіцитом енергії. Зараз Крим залежить від України на 70 відсотків. Залежність буде значною, доки вони не побудують там власні енерго об'єкти.

Як довго зможе витримати Крим без електроенергії з України?

Станом на сьогодні – ніскільки. Якщо ми відключимо їм електроенергію, або хтось пошкодить лінії електропередач, то вони матимуть масштабні відключення. Хоча на півострові є деякі альтернативні джерела енергопостачання, їх може бути використано для спеціальних об'єктів - лікарень тощо. Але для всіх цього не вистачить. Крим найближчі рік-два точно буде залежати від постачання електроенергії з України.

Чи зможе Росія постачати електроенергію в Крим без України?

Зможе за рік-два, якщо їй вдасться збудувати там потрібні енерго об'єкти, другу чергу енергетичного мосту тощо.

Чи можна заблокувати постачання газу на півострів з України?

У цьому немає сенсу. Наразі Крим не потребує українського газу. Їм вистачає газу власного видобутку, від "Чорноморнафтогазу". Тим більше, що виробництво на півострові скоротилось, і потреба у газі зменшилась.

Якщо відключити лінії електропередач – чи не виникне пізніше проблем з їх підключенням?

Не виникне, якщо вони не будуть значно зруйновані. Поновити постачання досить легко.

Але існує небезпека для материкової частини держави: якщо Україна припинить постачати електрику в Крим, то Росія матиме право припинити постачати її в Україну. З початку року ми імпортували звідти 1,9 мільйонів кіловат електроенергії. Так само Росія може припинити постачання ядерного палива для АЕС. Бо фізично складно навіть американцям забезпечити Україну ядерним паливом. Тобто, Україна і досі залежна від енергоресурсів Росії.

Читайте також: На що вплине блокада Криму? Коротко про головне