Енергоємність ВВП України у 2,5 рази перевищує світовий рівень
Енергоємність валового внутрішнього продукту України у 2,5 рази перевищує середній рівень енергоємності ВВП країн світу, головно, через відсутність контролю та корупцію, вважають експерти.
За їхніми словами, наразі у сфері енергоефективності діють 50 національних стандартів, проте не існує чіткого механізму стимулювання впровадження заходів щодо заощадження енергії.
“Відсутність системи контролю за державними стратегічними рішеннями, вони прийняті і далі ніхто не відслідковує те, як вони реалізуються, і ніхто не коректує їх у разі невиконання, корумпованість енергетичного сектору, відсутність контролю за природними монополіями і неефективність тарифів для підприємств та населення”, - зазначає директор зовнішньополітичного напрямку МЦПД Ігор Жовква.
На початку липня парламент ухвалив закон, згідно з яким право на затвердження тарифів на теплову енергію та послуги водопостачання отримала комісія з регулювання ринку комунальних послуг. Відтепер відповідальність за підвищення тарифів несе уряд, а не місцеві органі влади, як це було раніше. Втім фахівці переконані, що така система централізації тарифної політики не буде ефективною.
“Якщо перекласти всю цінову відповідальність на центральний орган, тоді місцева влада буде говорити: все відбувається в Києві, ось з ними і вирішуйте проблеми, там це визначають і від нас нічого не залежить”, - каже екс-міністр палива та енергетики Іван Плачков.
Аналітики переконані, енергетика сьогодні може бути для України не просто базовою галуззю, адже вона може розкрити свій високий експортний потенціал. Втім, для цього потрібна модернізація інфраструктури.
“Не відокремлена транзитна і інфраструктурна діяльність від інших видів бізнесу, можна вести неефективну комерційну діяльність, як це робить і з року в рік “Нафтогаз”, але при цьому максимально використовувати ресурси інфраструктурою”, - каже експерт з енергетичних питань Олександр Нарбут.
Іноземні ж фахівці переконані, що Україні особливу увагу слід приділити розвитку альтернативних джерел енергії. Серед пріоритетів - біоенергетика, вітрова, мала гідроенергетика та альтернативні гази. Міжнародні експерти пропонують запровадити спеціальні податкові умови для тих, хто використовує відновлювальну енергію. Адже наразі альтернативна енергетика задовольняє лише 1-2% потреб України в енергоресурсах.
“Високий рівень оподаткування тих енергоресурсів, споживання яких Ви бажаєте знизити та не хочете використовувати. Це може стати інструментом, яким би можна було заохотити використання альтернативних джерел енергії”, - вважає посол Швеції в Україні Стефан Гулгрен.
Втім поки Україна більше зважає на традиційне паливо. Найбільше споживає газу - понад 40%. Далі йдуть вугілля, нафта та електроенергія.