Фільтр для "Укрспирту" або чому Кабмін наступає на ті ж граблі

12 серпня 2015, 14:14
Читать новость на русском

У надрах конкурсної комісії з підбору майбутнього керівника ДП "Укрспирт" ведеться пильний аналіз більш ніж трьох десятків кандидатур. Комісії було б набагато легше, якби хтось оснастив її найпростішими фільтрами.

Тоді, можливо, у списках кандидатів не виявилося б осіб з кримінальним минулим, через які прем'єр-міністр Арсеній Яценюк скасував попередній конкурс.

Процедура конкурсного відбору на заміщення посади директора ДП "Укрспирт" проходить у два етапи. На першому — необмежене ніякими умовами широке коло претендентів може пропонувати свої кандидатури. Фактично, майже хто завгодно. В результаті відсутності вхідного "фільтра" перед конкурсною комісією виявляється три з гаком десятка аплікаційних папок. Їх саме вона до кінця серпня і вивчає. Без будь-яких упереджень. І плювати, що в списку є маса "героїв вчорашніх днів" — будь-який з них має шанси опинитися в кріслі директора, якщо прорветься в другий тур конкурсу. До початку вересня за результатами роботи конкурсної комісії буде відібрано дві кандидатури — з них уряд і буде вибирати найдостойнішу фігуру.

А між тим, є нескладні фільтри, які дозволять конкурсній комісії не тільки заощадити масу дорого часу. Але і позбутися від свідомо неефективних, а в деяких випадках і небезпечних кандидатів. Почнемо з очевидного.

Фільтр N1: претендент не повинен мати в минулому епізодів зі зловживаннями.

Це ж очевидно — якщо хтось був нечистий на руку і "плутав свою вовну з державною", то йому однозначно не місце серед фіналістів конкурсу на заміщення посади голови ДП "Укрспирт". Вже дуже високі ставки і великі ризики злочинних посягань. Компанія тільки-тільки вибралася з низки скандалів і останні півроку досить жваво прощається з брудними історіями минулого.

Вихід компанії на зовнішні ринки, який активно пробивається новим менеджментом, теж вимагає вельми прозорої репутації — і підприємства в цілому, і його керівників.

Фільтр N2: претендент повинен мати досвід управління великими виробничими підприємствами з багаторівневою структурою менеджменту.

Тут теж все зрозуміло: ДП "Укрспирт" являє собою сузір'я декількох десятків самостійно працюючих підприємств плюс центральний апарат управління. Така структура передбачає непросту систему менеджменту. І при цьому необхідно гарантувати жорсткий контроль над потоками підакцизної продукції, високу керованість, точне формування інвестиційних пріоритетів, маневр обмеженими ресурсами.

Інакше компанія просто розсиплеться. Або буде розтягнута. Скажемо прямо - до моменту приходу нового менеджменту в кінці 2014 року "Укрспирт" вже був на грані розвалу.

Фільтр N3: претендент повинен пред'явити хоча б скромний портфоліо з успішними кейсами антикризового управління.

Можливо, хтось вважає, що кандидат, який пройшов "Фільтр N2", автоматично задовольняє і вимоги "Фильтра N3"? Але це не так. Цілком може виявитися, що якийсь гідний кандидат має значний послужний список — тут тобі і великі корпорації, і навіть робота в держапараті. Але якщо немає антикризового досвіду, то виникає дуже високий ризик того, що керівник не втримає управління в руках в умовах шокового обвалу на ринку, або девальвації, або навіть банальних спроб "приватизувати менеджмент" або під час атаки рейдерів.

Як такі фільтри працюють на практиці, легко побачити на прикладах конкретних кандидатур. Звичайно, повний список учасників "відбіркового туру" конкурсу поки невідомий. Але про деяких інформація вже поступово просочується. Взяти, наприклад, скандальних фіналістів першого, весняного конкурсу — у списку претендентів цьогорічного відбору вони знову присутні.

Ніна Гаркава та Анатолій Далибожик дійшли до фіналу навесні 2015 року, але от невдача: спливли історії зловживань, які мали місце в 2009-2014 роках. Тоді про зловживання повідомили члени трудового колективу Івано-Франківського обласного державного об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості. І справа дійшла до того, що рішенням уряду конкурс був перерваний у фіналі.

У медіа неодноразово циркулювали дані про те, що Анатолій Далибожик, який очолював свого часу Залучанський спиртзавод (Івано-Франківська область), а також Ніна Гаркава, яка очолювала Івано-Франківське обласне державне об'єднання спиртової та лікеро-горілчаної промисловості, причетні до зловживань. В одному з епізодів фігурує нанесення збитку в 30,6 млн грн. шляхом документально непідтвердженою закупівлі зерна сої.

А в 2014 році і зовсім стало відомо про кримінальні справи з приводу протизаконного відпустки підакцизної продукції, а також з приводу розкрадання майна шляхом зловживання службовим становищем.

Зважаючи на все описане ось ці дві кандидатури виглядають абсолютно непрохідними по репутаційним мотивами — тобто через "Фильтра N1".

Подейкують також про ще одну неочевидну кандидатуру, яку активно проштовхують лобісти з "перлини біля моря". Це практикуючий юрист і недавній депутат одеської міськради Григорій Трипульський. Диплом юриста - хороша підмога, але він мало чим допоможе людині, яка керувала за час своєї кар'єри хіба що невеликою юридичною фірмою. Бізнес цей — цілком поважний, але дуже камерний і з точки зору менеджменту — вельми примітивний. Не рятує навіть наявність у переліку постійних клієнтів цієї юрфірми немаленьких компаній, у тому числі — алкогольних.

Можливо, пан Трипульський встиг обзавестися менеджерським досвідом в ті часи, коли працював в якості корпоративного юриста? Навряд чи — бо до приходу в депутати він неабияку кількість років сприяв процвітанню ТОВ "Невада" — оператору ігрового бізнесу. Скажімо так, далеко від управління складними виробничими структурами. Хоча криз в гральному бізнесі зазвичай навалом.

Що стосується інших антикризових успіхів пана Тріпульського — про них теж нічого невідомо. Важкі часи — 2009-2009 роки — він провів, ділячи робочий час між ТОВ "Невада" і Одеською міськрадою.

Загалом, члени конкурсної комісії мають всі можливості для того, щоб відсіяти явно непрохідні і репутаційно ризиковані кандидатури. Чекати вердикту залишилося недовго.

Нагадаємо, 8 квітня 2015 прем'єр-міністр Арсеній Яценюк доручив Міністерству агрополітики скасувати результати конкурсу на заміщення посади керівника ДП "Укрспирт".

"По керівництву "Укрспирту"... якийсь конкурс провели, на першій стадії двох вибрали" абсолютно кристально чистих людей ": у одного 4 кримінальні справи, а в іншого 6", — сказав Яценюк.

Прем'єр доручив невідкладно скасувати результати цього конкурсу і розібратися, як ці особи потрапили до номінаційного комітету і перепризначити його. Черговий конкурс стартував 1 серпня, а фінішує він 4 вересня 2015.